"Młodzież musi przejść próbę". Mazurek oburzona słowami Gronkiewicz-Waltz

Warszawa

Hanna Gronkiewicz-Waltz przemawiała w Parku WolnościTVN24
wideo 2/2

Słowa Hanny Gronkiewicz-Waltz o obronie wolności i demokracji wypowiedziane na uroczystości rocznicy Powstania Warszawskiego spotkały się z krytyką ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości. - To skandaliczna wypowiedź - skomentowała rzeczniczka partii.

- W Polsce, tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka. Bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze - powiedziała prezydent Warszawy.

- Próby się nie uniknie - próbę trzeba podjąć! - wezwała.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że spotkania z okazji rocznicy zrywu z 1944 roku mają dla niej zawsze szczególne znaczenie z uwagi na fakt udziału jej ojca w Powstaniu Warszawskim. Powiedziała, że gdy była dzieckiem każdego roku 1 sierpnia w drodze na Powązki po raz kolejny ojciec opowiadał jej swoją historię.

Skandaliczna wypowiedź

Fragment przemówienia prezydent Warszawy, w którym apelowała o obronę wolności, demokracji i praw człowieka spotkał się z reakcją partii rządzącej.

- To jest wypowiedź skandaliczna, która nie powinna mieć miejsca przy okazji tej uroczystości, bo rzeczywistość mamy zupełnie inną niż za czasów Powstania Warszawskiego - mówiła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

- Raczej wolałabym, żeby aktywność pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz była skoncentrowana przede wszystkim na stawieniu się przed komisją reprywatyzacyjną i wyjaśnieniu złodziejskiej reprywatyzacji, która miała miejsce w Warszawie, bo to jest sprawa uczciwości, rzetelności i też demokracji - dodała.

Powstańcze uroczystości

W poniedziałkowej uroczystości przy Muzeum Powstania Warszawskiego wziął udział także prezydent Andrzej Duda oraz uczestnicy Powstania Warszawskiego. Prezydent odznaczył uczestników zrywu oraz osoby zasłużone dla utrwalania pamięci o wydarzeniach sprzed 73 lat.

Wręczanie orderówTVN24
wideo 2/3

kw/PAP/b