"Młodzi Pamiętają" o stanie wojennym

Warszawa

mlodzipamietaja.plW ramach akcji odbędzie się rekonstrukcja historyczna

31. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego już za dwa dni. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się akcja "Młodzi Pamiętają". Jak podkreślają organizatorzy, ma ona na celu "uświadomienie i przypomnienie wydarzeń stanu wojennego - szczególnie dla młodego pokolenia".

"Pragniemy na jeden dzień powrócić do wydarzeń grudnia 1981 roku" - piszą organizatorzy z Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska. Akcja ma również zwrócić uwagę na problem braków w edukacji na temat najnowszych wydarzeń z historii Polski oraz "promować postawy patriotyczne i idee wolnościowe wśród młodego pokolenia poprzez pokazywanie sylwetek ludzi, którzy w minionej epoce nie obawiali się ryzykować życiem w imię walki o niepodległą ojczyznę".

Na akcję składają się: gra miejska dla mieszkańców Warszawy, spotkania edukacyjne młodzieży licealnej z członkami opozycji antykomunistycznej w PRL oraz historykami, a także inscenizacja historyczna (transportery SKOT, koksowniki ustawione przy węzłach komunikacyjnych w asyście wolontariuszy w strojach ZOMO i WP rozdających ulotki edukacyjne).

Czytaj na tvn24.pl

Prawie jak w rzeczywistości

Gra miejska "Stan Niepokoju" odbędzie się 15 grudnia i zostanie osadzona w realiach PRL. Każdy uczestnik będzie miał za zadanie połączyć codzienne życie (zrobić zakupy, kupić prezenty na Gwiazdkę itp.) z działalnością opozycyjną.

"Dzięki scenografii z epoki młodzi ludzie będą mogli choć przez chwilę wyobrazić sobie, a starsi przypomnieć, jak czuli się przemykający obok patroli Milicji Obywatelskiej. Rzeczywistego strachu i dezorientacji na szczęście nie możemy przywołać" - piszą organizatorzy.

Gra ma potrwać ok. trzech godzin i rozpocznie się na małym dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt realizowany jest od 2005 roku, we współpracy z licznymi instytucjami publicznymi, takimi jak: Muzeum Historii Polski, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Europejskie Centrum Solidarności, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro Promocji m. st. Warszawy.

Patronat nad akcją objęła TVN24.

mn/bgr