Młody Chopin oprowadzi po stolicy. Są pieniądze na nową aplikację

Warszawa

tvnwarszawa.plNowa aplikacja związana z Fryderykiem Chopinem

Aplikacja "Z Chopinem po Warszawie", przygotowywana dla turystów oraz mieszkańców stolicy, pozwoli poznać warszawskie trasy Fryderyka Chopina. W ramach tego projektu powstanie też specjalna strona internetowa. Poszerzy się także szlak "grających" ławek.

Dzięki nowej aplikacji turyści, zwiedzający Warszawę, będą mogli przejść trasę miejsc, związanych z Chopinem, poznać kalendarium jego życia i twórczości oraz skorzystać z biblioteki muzycznej. Projekt ma przypomnieć związki Chopina, najbardziej kojarzonego z Żelazową Wolą i z Warszawą, w której się uczył, rozpoczął grę na fortepianie i grał pierwsze koncerty. Umowę na unijną dotację w wysokości ponad 709 tys. zł podpisali w siedzibie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie wicemarszałek Leszek Ruszczyk, członek zarządu województwa Wiesław Raboszuk oraz dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy Maciej Fijałkowski.

"Selfie" z Chopinem

W ramach projektu powstanie strona internetowa, która będzie działać jako podstrona prowadzonej przez Stołeczne Biuro Turystyki witryny www.warsawtour.pl; znajdą się na niej informacje o życiu i twórczości Chopina. Wprowadzony zostanie także chatterbot - wirtualny awatar kompozytora, który będzie odpowiadał na pytania, zadawane przez internautów. Ponadto, oparta na technologii Augment Reality (rzeczywistości rozszerzanej), aplikacja "Żywy Chopin w mieście" pozwoli na zrobienie sobie zdjęcia z kompozytorem. Użytkownicy aplikacji będą mogli pozować do fotografii, a postać Chopina ukaże się w aparacie fotograficznym smartfona. Z tej funkcji korzystać będzie można na terenie Łazienek Królewskich, Uniwersytetu Warszawskiego czy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Druga z aplikacji, "Fryderyk Chopin w Warszawie" - posiadać będzie funkcję audiobooka. Będzie to równocześnie przewodnik, wzbogacony o ciekawostki, związane z postacią artysty. Częścią projektu będzie także zakładka "Skok za miasto", w której znaleźć będzie można informacje na temat Żelazowej Woli, Brochowa, a nawet Kampinoskiego Lasu Narodowego. Aplikacja dostępna będzie w siedmiu językach. Poszerzony zostanie także, znajdujący się na Trakcie Królewskim, szlak "grających" ławek, które odtwarzają fragmenty utworów Fryderyka Chopina. Aplikacja "Z Chopinem po Warszawie" powstaje w ramach realizowanego w stolicy projektu "Warszawa Chopina".

Trudne losy serca Chopina:

Chopin pragnął, by jego serce spoczęło w Polsce
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

PAP/jb