"Mistrzowie Żoliborza" na jednej mapie

Warszawa

MJNSzlakiem Mistrzów Żoliborza

Kaletnicy, szewcy, krawcy czy grawerzy – m.in. z usług tych rzemieślników nadal można skorzystać na Żoliborzu. Aktywiści z organizacji Miasto Jest Nasze opublikowali w sieci mapę wskazująca na wszystkie punkty w dzielnicy, gdzie znajdują się ciągle działające zakłady rzemieślnicze. Niewykluczone, że projekt zostanie w przyszłości rozszerzony także na inne dzielnice.

Na mapie zatytułowanej „Mistrzowie Żoliborza” można znaleźć adresy kilkunastu funkcjonujących zakładów rzemieślniczych z różnych specjalności: od kaletników trudniących się produkcją skórzanych dodatków po fachowców zajmujących się renowacją mebli.

– To forma promocji lokalnych pracowni rzemieślniczych, zaznajomienie starych i nowych mieszkańców Żoliborza z lokalizacjami zakładów, a także zwrócenie uwagi mieszkańców Żoliborza na trudną sytuację rzemieślników i próba zmiany tego trendu – informują aktywiście z organizacji Miasto Jest Nasze, którzy przygotowali mapę.

Na razie została ona udostępniona tylko w internecie, ale będzie ją można zobaczyć też „w realu”. - Mapy w formie plakatu zostaną następnie wywieszone we wszystkich zakładach, słupach Rady Dzielnicy oraz w kawiarniach i restauracjach – zapowiada MJN.

Będzie więcej?

Jak informują aktywiści, to ich pierwszy tego typu projekt. Niewykluczone, że zostanie on w przyszłości rozszerzony także na inne dzielnice.

- Lokalne zakłady rzemieślnicze są nieodłącznie związane z historią Warszawy i dają zatrudnienie wielu warszawiakom, którzy od pokoleń przejmują „fach” po swoich przodkach. Miasto Jest Nasze postanowiło, że nie będzie biernie przyglądać się degradacji zawodu rzemieślnika, dlatego aktywnie włączyło się w promocję lokalnej przedsiębiorczości – twierdzą przedstawiciele MJN.

Całą mapę możecie zobaczyć tutaj

Zakłady rzemieślnicze nadal znajdują się np: na Pradze:

Pracownia na Targowej istnieje od ponad 40 lat
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

jb/sk