Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Mistrzowie kierownicy zmierzą się na Karowej

Warszawa

fot. TVN 24

W sobotę, 3 grudnia wielkie święto fanów motoryzacji - 49. Rajd Barbórka 2011. Na trasie czterech odcinków specjalnych pojawią się najlepsi kierowcy, najszybsze samochody i tysiące kibiców.

Kierowcy ścigać się będą na czterech odcinkach: Żerań, Tor Wyścigów Konnych, tor Automobilklubu Polski na Bemowie oraz na odcinku specjalnym na ul. Karowej. To jeden z najlepiej rozpoznawalnych polskich "oesów". Słynie z poślizgów i z widowiskowej jazdy. Każdy kierowca jak najlepiej chce się zaprezentować warszawskiej publiczności.

W ciągu ostatnich 10 lat, pięć razy tryumfował w stolicy Tomasz Kuchar, trzy raz Leszek Kuzaj oraz Michał Nowosiadły i Krzysztof Hołowczyc. Kto w tym roku zwycięży w Rajd Barbórka? Dowiemy się w sobotę, 3 grudnia.

fot. Urząd Miasta
fot. Urząd Miasta

Program 49. Rajdu Barbórka:

Wielki wyścig rozpocznie się już o 7:30 rano odcinkiem Żerań FSO, skąd kierowcy pojadą na służewiecki Tor Wyścigów Konnych. Drugi oes ruszy o 8:30, a pierwsza cześć imprezy zakończy się ściganiem na terenie przyległym do lotniska na Bemowie, gdzie pierwszy samochód wystartuje o 10:00. A na deser? Oczywiście Karowa! Tutaj od godziny 16:00 najlepsi rozpoczną rywalizację w Kryterium Asów. W tym roku kultowy odcinek został wydłużony, by przynieść jeszcze więcej emocji i stać się jeszcze atrakcyjniejszym.

OS 1 - Tor FSO (długość 7,12 km): godz. 7:30 - 11:30OS 2 - Tor Służewiec (długość 7,92 km): godz. 8:30 - 12:30OS 3 - Bemowo (długość 3,74 km): godz. 10:00 - 14:00OS 4 - Karowa (długość 2,10 km): godz. 16:00 - 20:00Rozdanie nagród: po zakończeniu OS Karowa ok. godz. 20.00.

Utrudnienia w ruchu

Od piątku od godz. 22.00 przez 24 godziny zamknięte będą: ul. Karowa, Gęsta, Wiślana, Lipowa, Radna, Browarna i Furmańska. Do 6 grudnia zamknięte pozostaną: Furmańska i Karowa na odcinku ul. Browarna – ul. Dobra.

fot barborka.pl
fot barborka.pl

W godzinach od 16.00 do 20.00 odbędzie się kryterium uliczne ul. Karowej. Na tym ostatnim, najbardziej emocjonującym i widowiskowym odcinku kierowcy będą walczyć o tytuł Króla Karowej. W tym czasie wyłączone z ruchu będą: ul. Karowa od ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Dobrej oraz ulice Browarna i Furmańska w rejonie skrzyżowania z ul. Browarną.

ZOBACZ POGODĘ NA RAJD

100 załóg na liście

Na liście zgłoszeń znalazło się 90 kierowców walczących o wygraną w Barbórce, oraz 32 załogi. Rajdowi fani będą mieli okazję podziwiać piękne sylwetki i rasowy ryk silnika maszyn z najwyższej półki. Takie atrakcje zapewnią Citroen Xsara WRC prowadzony przez Macieja Rzeźnika, samochody Mitsubishi Lancer WRC Mariusza Steca i Stefana Karnabala, Skoda Fabia WRC Jacka Ptaszka, Mini Cooper WRC Michała Kościuszki czy Peugeoty WRC Tomasza Czopika i Tomasza Kuchara.

Ciekawostką będzie bez wątpienia Renault Clio, które poprowadzi Inessa Tuszkanowa. 25-letnia ukraińska modelka, która motoryzacyjną przygodę rozpoczynała od wyścigów motocyklowych, ma na swoim koncie wygraną w Pucharze Kijowa i jak sama twierdzi, rajdy samochodowe są jej największą pasją.

Niespodzianką 49. Rajdu Barbórka będzie start byłych zawodników na dawnych samochodach rajdowych. Automobilklub Polski zaprosił do startu m.in. sławy lat sześćdziesiątych: Sobiesława Zasadę, Longina Bielaka i Marka Ryndaka. Polski przemysł motoryzacyjny reprezentować będą Syrena, Polski Fiat 125, Polonez i "maluch" Fiat 126.

CZYTAJ WIĘCEJ O BARBÓRCE NA OFICJALNEJ STRONIE RAJDU

fot. barborka.pl
fot. barborka.pl
fot. barborka.pl
fot. barborka.pl
fot. barborka.pl
fot. barborka.pl
fot. barborka.pl
fot. barborka.pl
fot. barborka.pl

as/par/roody