Mirek po roku obudził się ze śpiączki

Warszawa

TVN24Kolejne wybudzenie w Klinice Budzik

Lekarze z Kliniki Budzik wybudzili kolejnego pacjenta. Mirek, jest ósmym dzieckiem w tym roku, które dzięki staraniom wielu osób odzyskało świadomość. Chłopca teraz czeka rehabilitacja. To już 31. pacjent, który wybudził się w klinice od jej otwarcia, czyli od 2013 roku.

Mirek spędził w Klinice Budzik cały rok. Trafił tam po wypadku komunikacyjnym.

- To jest fantastyczne, że po takim czasie można wrócić do świadomości. Wypadki urazowe mózgu lepiej rokują niż utopienia i podobne. To jest fantastyczna wiadomość, że wraca do nas po roku. Zarówno dla osoby, która się budzi, jak i dla całej rodziny - mówiła na antenie TVN24 Ewa Błaszczyk, założycielka fundacji "AKOGO?".

31. pacjent

Klinika Budzik działa od 2013 roku przy Centrum Zdrowia Dziecka. Do tej pory udało się w niej wybudzić ze śpiączki 30 pacjentów, Mirek jest 31. Intencją założycieli było stworzenie wzorcowego szpitala dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Budowę placówki została sfinansowana ze składek darczyńców indywidualnych, firm, fundacji i środków UE. Klinika ma 15 łóżek oraz pełną infrastrukturę niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej. Budzik przyjmuje dzieci, które są w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych. Dzieci mogą być leczone przez rok z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące.

md/gp