Miodowa ma być jak Trakt Królewski

Najnowsze

Przejazd ulicą MiodowąLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Uspokojenie ruchu i poprawa jakości przestrzeni publicznej - to główne cele przebudowy Miodowej. Zarząd Dróg Miejskich zakończył konsultacje i ogłosił przetarg na remont ulicy.

- Chcemy podkreślić historyczny charakter ulicy i nawiązać do wyglądu Krakowskiego Przedmieścia – wyjaśnia Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy i dodaje, że "ruch będzie uspokojony, uporządkowane zostanie parkowanie, a chodniki, jezdnia i wjazdy otrzymają zupełnie nową nawierzchnię".

Poprzedzona konsultacjami modernizacja Miodowej obejmie fragment od Senatorskiej do Świętojerskiej, a także Plac Krasińskich.

Płyty na jezdni i chodniku

Remont obejmie wymianę nawierzchni jezdni na podobną do do tej z Krakowskiego Przedmieścia. Bloczki granitowe będą miały wymiary 15 na 30 cm i grubość 18 cm. Z tego samego materiału wykonane będą również płyty, które znajdą się na chodniku. Te jednak będą nieco większe, bo ich wymiary wyniosą 50 na 50 cm. Jak zapewnia ZDM, chodnik będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

"Płyty granitowe ułożone będą też na przystankach, a wzdłuż każdego peronu pojawią się kamienne płyty ostrzegawcze oraz pole oczekiwania; będą także specjalne krawężniki peronowe ułatwiające podjazd autobusu" - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich.

Przekrój Miodowej

Progi zwalniające i nowe latarnie

Na Miodowej pojawią się też progi zwalniające oraz oporniki kamienne, które mają uspokoić ruch. Zlikwidowana zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Miodowej z Kapitulną, a sygnalizatory na pozostałych skrzyżowaniach zostaną wymienione na nowe, które będą skoordynowane ze sobą.

Na całej długości ulicy powstanie również nowa ścieżka rowerowa, oraz nowe przejścia dla pieszych, które otrzymają nawierzchnię z kolorowego kamienia.

Ulicę po modernizacji oświetlą nowe latarnie. Projekt zakłada zamontowanie 35 replik słupa typu Pastorał Warszawski - model z 1904 roku o wysokości 11,5 m, wraz z oprawami ozdobnymi LED. Przejścia dla pieszych zostaną natomiast doświetlone kontrastowym, białym światłem.

md/pm