Ministra Mucha: "Stacja Okęcie może nie być gotowa na Euro"

TVN Warszawa

PKP PLKPierwszy pociąg na stacji kolejowej Okęcie

- Nie wiadomo, czy stacja kolejowa na lotnisku Okęcie będzie gotowa na Euro 2012 - powiedziała w Sejmie ministra sportu Joanna Mucha. Kolejarze zapewniają, że termin otwarcia tydzień przed mistrzostwami jest wciąż aktualny.

- Chyba do końca nie będziemy wiedzieli, czy zdążymy z tą inwestycją, czy nie. Oczywiście przygotowujemy się na oba warianty, i na taki, że będzie to połączenie czynne, i na taki, że nie będzie tego połączenia, więc trzeba będzie zaproponować kibicom alternatywny transport – powiedziała Joanna Mucha, ministra sportu. Jej wypowiedź na sejmowej komisji sportu, kultury fizycznej i turystyki została przytoczona przez portal "Rynek Kolejowy".

Kolejarzom trudno komentować

O komentarz poprosiliśmy Macieja Dutkiewicza z centrum realizacji inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe. - Słowa Pani minister trudno komentować. Mogę zapewnić jedynie, że termin, który zapowiadamy od dłuższego czasu, czyli uruchomienie stacji na tydzień przed Euro, jest aktualny – powiedział.

Trzy dni temu na stację wjechał pierwszy pociąg. Był to przejazd techniczny. W ten sposób kolejarze chcieli sprawdzić funkcjonalność stacji.

Kluczowa dla kibiców

Stacja Okęcie to newralgiczna inwestycja. Jeśli nie uda się jej otworzyć, przylatujący do Warszawy kibice będą z lotniska do centrum miasta dojeżdżać autobusami linii 175. Zajmie im to więcej czasu i będzie zdecydowanie mniej wygodne, niż 15-minutowy przejazd nowoczesnymi pociągami. Te ostatnie na szczęście udało się kupić w terminie. Gotowa jest też stacja Stadion.

bf/roody