Minister odpowiada konserwatorom: rozporządzenie w ciągu kilku dni

Warszawa

R.Motyl (UM Warszawa)Zabytki do remontu

Ministerstwo Kultury pracuje nad nowym rozporządzeniem dotyczącym wydawania zgód na prace i badania przy zabytkach. Poprzednie wygasło kilka dni temu, dlatego obecnie konserwatorzy nie mogą wydawać żadnych pozwoleń w tym zakresie.

Co dalej? Jak poinformowało nas we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nowe rozporządzenie w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich i badań przy zabytku wpisanym do rejestru jest przygotowane.

"Aktualnie jest w konsultacjach międzyresortowych i zacznie obowiązywać w ciągu kilku najbliższych dni" - zapowiada Centrum Informacyjne resortu.

Konserwatorzy w całej Polsce

O problemach z wydawaniem pozwoleń na prace informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w poniedziałek. Ważne rozporządzenie dotyczące działań przy zabytkach uchylone w ostatni piątek. Urzędnicy ministerstwa wyjaśniają, że miało to związek właśnie z przygotowywaną nowelizacją.

Niemniej jednak, przez kilka dni konserwatorzy nie mogą wydawać pozwoleń na prace przy zabytkach i badania archeologiczne.

Jak tłumaczył nam w poniedziałek stołeczny konserwator Michał Krasucki, sprawa dotyczy wszystkich konserwatorów w całej Polsce.

Wnioski wstrzymane

- 26 maja wygasło rozporządzenie dotyczące trybu i zasad wydawania pozwoleń konserwatorskich. To oznacza, że konserwatorzy nie będą mieli doprecyzowanych narzędzi, by to robić. Nie wiadomo, na jakich zasadach będzie nowe rozporządzenie. Nie wiadomo też, jak długo ta przerwa potrwa - zaznaczał Krasucki.

Obecnie, jeśli ktoś złoży wniosek, to po prostu nie uzyska pozwolenia na prace do czasu wejścia w życie nowego rozporządzenia.

Kilka dni temu wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru willę Hartwigów:

Dom Hartwigów wpisany do rejestru zabytkówMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kw/r