Przygotuj się na:

TOPIEL ZAMKNIĘTA

Stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że od soboty do wtorku na ulicy Topiel na Powiślu będą prowadzone prace ciepłownicze. Znaczny fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu.

Najnowsze

Miniporadnik ZTM: Jak dojechać do centrum

Najnowsze

| Smith County Sheriff's Officefot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Jak najdogodniej dojechać do centrum podczas zamknięcia Świętokrzyskiej i Prostej? To pytanie zadaje sobie wielu warszawiaków. ZTM postanowił przygotować krótki miniporadnik, w którym szczegółowo opisuje różne warianty podróży.

Budowa II linii metra spowoduje ogromne utrudnienia w centrum. Pierwszych utrudnien można spodziewać się już w piątek w nocy.

Wiele linii autobusowych zmieni swoje trasy, niektóre z nich zostaną zawieszone. Mieszkańcy dzielnic położonych daleko od centrum, zastanawiają się jak w czasie komunikacyjnego horroru będzie wyglądać ich podróż do centrum. W odpowiedzi na to pytanie mają pomóc miniporadniki ZTM.

BEMOWO

Ul. Człuchowska

Pasażerom, którzy swoją podróż do centrum zaczynają z ul. Człuchowskiej (przystanek Rozłogi) ubędzie jedna linia autobusowa – 506. W połączeniu z metrem dawała najkrótszy czas podróży do centrum, 33 minuty. Po jej zawieszeniu, jak przekonuje ZTM pasażerom pozostaną często kursujące linie 112, 189 i 190.

(Analiza ZTM: Podstawową obsługę ul. Człuchowskiej zapewniają często kursujące linie 112, 189 i 190. Linia 190, jeżdżąca co 5 minut w szczycie zapewnia bezpośrednie połączenie ze Śródmieściem i linią metra (stacja RATUSZ-ARSENAŁ). Linie 112 i 189 zapewniają dodatkowo dojazd do tramwajów, na ul. Powstańców Śląskich, tj. linii 8, 10 i 26 kursujących do Śródmieścia. Dodatkowo planujemy utrzymanie linii 422 na ul. Człuchowskiej, jako bezpośredniego połączenia z Dworcem Centralnym i zespołem przystankowym CENTRUM.)

Osiedle Górczewska

Mieszkańcom osiedla Górczewska ubędą linie autobusowe 501 oraz 506. Podobnie jak na Człuchowskiej zapewniały w połączeniu z metrem najszybszy dojazd do centrum miasta. Lukę ma zapełnić kursująca co cztery minuty linia 109.

(Analiza ZTM: W zamian za wycofane linie 501 i 506 połączenie osiedla Górczewska z Centrum będzie zapewniać bardzo często, co 4 minuty w szczycie, linia 109. Dzięki krótkiemu średniemu czasowi oczekiwania na przystanku, zamiana linii przyspieszonej na zwykłą nie spowoduje wydłużenia czasu podróży. Dodatkowo połączenie w kierunku Śródmieścia w dalszym ciągu będą zapewniać linie tramwajowe: 8, 10 i 26.)

Stare Bemowo

Po zmianach komunikacyjnych na Stare Bemowo nie dojedzie linia 105. Swoją trasę będzie kończyć na os. Górczewska. Mieszkańcy Starego Bemowa, aby jak najdogodniej dojechać do centrum, będą musieli przesiąść się do tramwaju linii 20.

(Analiza ZTM: Podstawowe połączenie w kierunku Śródmieścia zapewnia linia 20, kursująca co 10 minut w godz. szczytu, po wyremontowanej trasie oddanej ponownie do użytku w kwietniu bieżącego roku.)

Nowe Bemowo

Z Nowego Bemowa zostanie wycofana linia 507. W jej zastępstwie mieszkańcom pozostaje korzystanie z linii 171, której częstotliwość kursowania zostanie zwiększona.

(Analiza ZTM: Sposób dojazdu może pozostać prawie taki sam. Pasażerów linii 507 na Nowym Bemowie zachęcamy do korzystania z linii 171. Czas podróży tą linią wyniesie ok. 43 minut.)

Osiedle Lazurowa

W przypadku osiedla Lazurowa, według ZTM najlepszy i najszybszy dojazd do centrum zapewni linia 105.

(Analiza ZTM: Korzystającym z komunikacji na ul. Lazurowej proponujemy zamianę dwóch linii o średniej częstotliwości kursowania (co 15 minut) i długich trasach (linia 125 kursuje aż z Międzylesia i jest narażona na dużą niepunktualność spowodowaną warunkami drogowymi) na jedną linię o bardzo wysokiej częstotliwości kursowania, linię 105 na skorygowanej trasie, kursującą co 4 minuty w szczycie. Pozwoli to skrócić czas podróży poprzez znacznie krótszy czas oczekiwania na przystankach, a także pozwoli na bezpośrednią podróż w nowe miejsca, tj. w rejon Uniwersytetu Warszawskiego i na Powiśle.)

OCHOTA

Szczęśliwice

Pasażerowie, którzy swoją podróż do centrum zaczynają na Szczęśliwicach, będą mieli do dyspozycji linię 128 (kursująca co ok. 7 minut) oraz linię przyspieszoną 521.

(Analiza ZTM: Bezpośrednie połączenie w relacji SZCZĘŚLIWICE – CENTRUM będzie zapewniać linia 128 (kursująca co ok. 7 minut). Podróż na tym odcinku będzie możliwa także linią 157, 186 lub 521 z przesiadką do linii 7 i 9 na ul. Grójeckiej. Czas podróży nie ulegnie zmianie.)

Rakowiec

W przypadku osiadla Rakowiec pasażerowie będą mieli do syspozycji 128 i 175. Podróż do centrum ma wynieść do 20 minut.

(Analiza ZTM Bezpośrednie połączenie Rakowca z centrum zapewniać będą często kursujące linie 128 i 175. Linia 128 dzięki krótszej trasie, będzie jeździła znacznie punktualniej i regularniej niż obecnie linia 512.)

Mołdawska

Według ZTM mieszkańcom osiedla Mołdawska bezpośredni dojazd zapewni linia 128, gdzie czas podróży zajmie około 28 minut.

(Analiza ZTM: Bezpośrednie połączenie przystanku MOŁDAWSKA z CENTRUM będzie zapewniać linia 128. Będzie kursowała częściej niż linia 512 w związku z tym czas podróży linią 128 będzie krótszy. Podróż na tym odcinku będzie również możliwa z przesiadką do tramwajów na przystanku DICKENSA.)

PRAGA PÓŁNOC i TARGÓWEK

ul. Młodzieńcza

Najszybszym sposobem podróży do centrum z ciągu ul. Radzymińskiej jest skorzystanie z linii kursujących Trasą W-Z w kierunku stacji metra Ratusz - Arsenał.

ZTM proponuje następujące dwa połączenia:

- linię 512, a potem przesiadkę do linii 128 lub 175. Czas takiej podróży wyniesie 46 minut.

- linię 190 lub 527, a potem metrem. W tym przypadku czas podrózy wyniesie 32 minuty.

Dworzec Wileński

Najsprawniejszym sposobem podróży z Dworca Wileńskiego do centrum jest skorzystanie z linii 4 lub linii zapewniających dojazd do stacji metra RATUSZ-ARSENAŁ. Po zamknięciu mostu Śląsko-Dąbrowskiego dla komunikacji indywidualnej (stanie się to przypuszczalnie w lipcu) i przeznaczeniu obu pasów dla potrzeb transportu zbiorowego, częstotliwość kursowania pojazdów komunikacji Trasą W-Z zwiększy się.

Bródno (Bazyliańska)

Najszybsze połączenie z przystanku BAZYLIAŃSKA do przystanku CENTRUM zapewniają linie 112, 114 i 156, dowożące pasażerów do stacji metra: PLAC WILSONA (114) i SŁODOWIEC (112, 156). Linie te nie kursują przez rejony, przez które przebiegać będzie budowa II linii metra, w związku z tym nie należy na ich trasach przewidywać dodatkowych utrudnień.

Bródno-Podgrodzie

Z pętli BRÓDNO-PODGRODZIE do przystanku CENTRUM najszybciej można się dostać linią 500 z przesiadką do metra na stacji DWORZEC GDAŃSKI.

Bródno (Bartnicza)

Najszybsze połączenie z przystanku BARTNICZA do przystanku CENTRUM zapewnia linia 114 dowożąca pasażerów do stacji metra: PLAC WILSONA. Niewiele dłużej, ale za to bez utrudnień w ruchu drogowym, trwa podróż z przesiadką na przystanku REMBIELIŃSKA do tramwajów linii 4.

bf/as

Źródło zdjęcia głównego:  | Smith County Sheriff's Office