Miliony na szkoły i inwestycje. Radni poprawili budżet

Warszawa

archiwumRada miasta uchwaliła zmiany w budżecie i prognozie finansowej

Warszawscy radni przyjęli uchwałę zmieniająca Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2015-2042. Przegłosowali też korektę budżetu na rok 2015. Niemal 400 mln zł przeznaczono na wydatki związane z edukacją m.in.: na budowę nowych szkół i przedszkoli. Znalazły się pieniądze również na nowe inwestycje.

Jak informował wcześniej ratusz zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej wynikają m.in.: "z weryfikacji harmonogramu zadań realizowanych przy udziale środków pochodzących z Unii Europejskiej i środków pochodzących z innych źródeł zagranicznych".

– Podstawą są też wnioski z oceny realizacji budżetu w pierwszym półroczu – mówił na czwartkowej sesji Rady Warszawy Mirosław Czekaj, skarbnik miasta.

Bez głosów "przeciw"

Projekt uchwały korygującej budżet przeszedł stosunkiem głosów 47 za, 0 przeciw, 9 wstrzymujących się. Z kolei za wprowadzeniem zmian w prognozie finansowej zagłosowało 50 radnych, nikt nie był przeciw, sześcioro radnych wstrzymało się od głosy. Tym samym oba projekty zostały uchwalone.

Jak już informowaliśmy pod koniec sierpnia, 366 mln złotych ma zostać przeznaczonych na wydatki związane z edukacją.

To między innymi budowa: szkoły podstawowej i gimnazjum w "Miasteczku Wilanów" (65 mln zł w latach 2016-2019), zespołu szkolno-przedszkolnego oraz gimnazjum przy ul. Dzieci Warszawy w Ursusie (40 mln zł w latach 2015-2018); szkoły podstawowej i gimnazjum w rejonie ul. Lazurowej na Bemowie (35 mln zł w latach 2016-2019); szkoły podstawowej i gimnazjum w rejonie ul. Ruskowy Bród i ul. Verdiego na Białołęce (35 mln zł w latach 2015-2018); szkoły podstawowej i gimnazjum w rejonie ul. Jana Kazimierza na Woli (35 mln zł w latach 2016-2019); szkoły podstawowej w rejonie ul. Nowaka - Jeziorańskiego na Pradze Południe (30 mln zł w latach 2016-2019); budowa zespołu szkolno – przedszkolnego na Targówku (25 mln zł w latach 2016-2019).

"Co z dziećmi z Pragi?"

Choć uchwały zostały przyjęte niemal jednomyślne, to podczas wspólnego omawiania projektów, nie zabrakło dyskusji. Radni Prawa i Sprawiedliwości zwracali uwagę, że takie rozłożenie środków nie jest korzystne dla dzieci z centralnych dzielnic. – Dlaczego nie buduje się szkół na Pradze Północ? Dlatego te dzieci są zawsze poszkodowane. Czy te dzieci są gorsze? – grzmiał radny Zbigniew Cierpisz.

- W dzielnicach centralnych potrzeby edukacyjne są w większym stopniu zaspokojone, niż w tych bardziej peryferyjnych – starał się tłumaczyć Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

Do słów radnego Cierpisza odniósł się też wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Na Pradze Północ ubyło 10 tysięcy mieszkańców, a sieć placówek edukacyjnych się nie zmieniła, modernizacje też były realizowane. Środki na edukację nie powinny być realizowane proporcjonalnie w każdej dzielnicy, ale tam gdzie są potrzebne teraz – wyjaśniał Olszewski.

Pasy przy Emilii Plater

W zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej są też nowe inwestycje.

Jak informowaliśmy w środę, miasto chce przeznaczyć 2 mln złotych na budowę przejść dla pieszych przy skrzyżowaniu Emilii Plater i Al. Jerozolimskich. Wątpliwości wzbudziła wielkość kwoty w stosunku do zakresu prac, jakie chce wykonać ratusz.

Władze tłumaczą, że została ona oszacowana w oparciu o koszty podobnych inwestycji, m.in.: budowy przejść przy Złotych Tarasach.

- Należy pamiętać, że wyznaczenie przejść dla pieszych to nie tylko "kubeł farby" – wymaga to m.in. przebudowy sygnalizacji w bardzo newralgicznym miejscu. Inwestycja zakłada zmiany w sygnalizacji - dodatnie nowych słupów i sygnalizacji, zmianę programów i czasów dla poszczególnych grup użytkowników - oraz przebudowę skrzyżowania, choćby dobudowę dojść do przystanków tramwajowych – wyjaśnia w rzmowie z tvnwarszawa.pl Tomasz Kunert z biura prasowego ratusza i zaznacza, że dokładną kwotę inwestycji poznamy dopiero po opracowaniu projektu.

Ścieżka na Puławskiej

W nowej prognozie pojawiają się także m.in.: budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Puławskiej (ponad 18 mln zł na lata 2016-17), rozbudowa skrzyżowania Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej (ponad 4 mln zł na lata 2015-17), przebudowa placu Narutowicza (niemal 25 mln złotych na lata 2015-2018).

Dopisano również ponad 16 milionów złotych na budowę ścieżki rowerowej na moście Łazienkowskim w latach 2015-17.

Nie wszystkim radnym podobają się takie zmiany. – Dalej jesteśmy w lesie z budową kolejnego odcinka bulwarów. Martwi też przeniesienie środków na obwodnicę Śródmieścia na kolejne lata – mówił radny Dariusz Figura, wiceprzewodniczący opozycyjnego klubu Prawo i Sprawiedliwość.

jb/b