Miliony na remont zabytku. Tak ma się zmienić XIX-wieczny fort

TVN Warszawa


Dzielnica pochwaliła się wizualizacjami zabytkowego Fortu Włochy - pokazują jak ten historyczny obiekt ma wyglądać po rewitalizacji. – To odpowiedź na pytania mieszkańców w jakim kierunku zmierzają nasze prace – tłumaczą władze dzielnicy. W najbliższym czasie zrekonstruowany ma zostać wał główny fortu, a w fosie powstanie nowa alejka. Prace w Forcie trwają od 2008 roku i na razie nie wiadomo kiedy się zakończą.

- Pokazujemy kierunek, w którym chcemy, by rozwijał się Fort Włochy. Tak, by przywrócić mu jego historyczną formę, a także dostosować go do funkcji rekreacyjno-sportowej. Nie jest to jeszcze ostateczny projekt – tłumaczy Katarzyna Piwkowska z urzędu dzielnicy Włochy.

Do końca 2016 roku urzędnicy mają w planach: rekonstrukcję części placu przed koszarami, remont elewacji i kazamatów koszar, budowę oświetlenia, rekonstrukcję wału głównego i fosy oraz wykonanie w niej alejki. Dzielnica chce także odbudować ziemne stanowiska artyleryjskie. – Planujemy wykonać ścieżkę historyczno-edukacyjną oraz objąć cały teren monitoringiem – dodaje Piwkowska.

Potrzeba 8 mln złotych

Do tej pory w Forcie udało się między innymi: wybudować boisko sportowe, alejki spacerowe czy zrewaloryzować przejścia podziemne zabytkowej fortyfikacji z zachowaniem oryginalnej rosyjskiej lamperii. – Do tej pory wydaliśmy ponad 3,5 mln złotych – mówi Piwkowska.

By zakończyć całą rewitalizację potrzeba jeszcze około 8 mln złotych. – Część z tej kwoty mamy zagwarantowaną w wieloletnim planie finansowym. Będziemy też starać się także o kolejne dofinansowanie z Unii Europejskiej – tłumaczy urzędniczka.

Na razie nie wiadomo kiedy zakończą się pracę. – To kwestia pieniędzy. Chcemy skończyć je jak najszybciej – zapewnia Piwkowska.

Miał chronić linie kolejową

Fort Włochy to jeden z fortów "Twierdzy Warszawa". Wybudowano go w latach 80. XIX wieku. Miał służyć osłonie linii kolejowej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz podejść obcych wojsk pod miasto od strony zachodniej. Część pofortecznego terenu zajmuje cmentarz.

jb/ec