Miliony na pałac ze skarbami. Będzie remont i kamery kinect

Warszawa

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plCo zmieni się w pałacu?

Zabytkowy Pałac Krasińskich czekają prace warte około 13,7 mln zł. Wymienione będą okna, wyremontowana zostanie elewacja, powstaną też multimedialne ściany i kiosk. Wnętrza nadal będą jednak dostępne dla nielicznych.

- Pieniądze dostaliśmy z Funduszy Norweskich, prawie 14 mln zł. Same prace budowlane rozpoczną się najprawdopodobniej za rok. To zależy od rozstrzygnięcia przetargu. Planowana data zakończenia realizacji projektu to 15 kwietnia 2016 roku - mówi Marta Przyszychowska z Biblioteki Narodowej, która zajmuje się promocją tego projektu.

"Zieje wielka pustka"

To ta instytucja zarządza Pałacem Krasińskich (oficjalna nazwa: Pałac Rzeczypospolitej), który jest tak naprawdę magazynem ze skarbami: cennymi starodrukami, oryginalnymi meblami, popiersiami czy urną z prochami książek.

Zaplanowane prace remontowe nie obejmą jednak środka, ale zewnętrzną część pałacu. - Najważniejszą częścią projektu jest wymiana okien, to jest też największy koszt. To są okna drewniane, a ponieważ budynek jest zabytkowy, więc nie możemy wstawić czegokolwiek. Będą robione na zamówienie - wylicza Przyszychowska.

Odnowione zostaną też rzeźby zdobiące górną część pałacu. - Nad tympanonem zieje wielka pustka, brakuje tam rzeźby Marka Waleriusza – nawet wystają druciki po niej. Rzeźba była w tak fatalnym stanie, że musiała zostać zdeponowana w pracowni konserwatorskiej. Groziła zdrowiu przechodniów i budynkowi - przekonuje Przyszychowska.

Archeolodzy przy pałacu

Nie będzie remontowana elewacja od strony placu Krasińskich, bo jest w dobrym stanie. Gorzej jest z pozostałymi. Wyremontowane zostaną elewacje boczne i ta od strony ogrodu, a także wszystkie schody prowadzące do budynku. Dodatkowo te od strony ulicy Długiej zostaną wyposażone w platformę dla osób niepełnosprawnych. Przewidziane są również badania archeologiczne na terenie przylegającym do budynku.

W ramach milionowego dofinansowania powstaną również multimedia. Władze BN chcą kupić osiem ścian video, które umieszczone zostaną w arkadach pałacu od strony placu Krasińskich. - Każda będzie wyposażona w kamery kinect. Pozwalają one przy pomocy ruchu dłońmi przeglądać zawartość ścian - wyjaśnia - tłumaczy specjalistka z Biblioteki Narodowej. - Te ściany będą mogły być demontowane i będą służyły do wystaw w środku budynku – dodaje.

Multimedialne ściany, kamery
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Pozostanie niedostępny

Co na nich będzie? Władze Biblioteki Narodowej przekonują, że będą starały się przedstawić na nich historię pałacu. Dodatkowo przy wejściu od strony ulicy Długiej stanie kiosk multimedialny, z którego dowiemy się o aktualnych wydarzeniach i samym pałacu.

Jednak tak jak i dziś, wnętrza pałacu po remoncie będą nadal na co dzień niedostępne. Jak już pisaliśmy, w pomieszczeniach znajdują się rękopisy i starodruki, które potrzebują specjalnych warunków mikrobiologicznych i konserwatorskich (korzystać z nich naukowcy mogą w wydzielonej czytelni).

Biblioteka Narodowa myśli też o pracach wewnątrz pałacu, które miałyby objąć głównie wymianę instalacji.

POCZYTAJ TEŻ O HISTORII ZABYTKOWEGO PAŁACU. TAK WYGLĄDAJĄ NIEKTÓRE JEGO WNĘTRZA:

O Sali Wilanowskiej
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

ran/roody