Miliony dla Zamku Królewskiego i innych instytucji

Warszawa

v5groupZamek Królewski w Warszawie

Ponad 32 mln zł unijnego wsparcia otrzyma Zamek Królewski, Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego oraz Muzeum Warszawy. Środki posłużą m.in. na odtworzenie zamkowych ogrodów, przebudowę zabytkowego gmachu biblioteki, czy na wyposażenie wystawy głównej muzeum na Rynku Starego Miasta.

Jednym z beneficjentów, który otrzyma dofinansowanie jest Zamek Królewski w Warszawie. Środki mają zostać przeznaczone na realizację projektu "Odtworzenie Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie", którego celem jest przywrócenie ogrodom ich dawnego wyglądu. Jego całkowity koszt przekracza 23 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 15 mln złotych.

Z kolei Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego otrzyma dotację w wysokości 12,6 mln zł na realizację II etapu przebudowy gmachu biblioteki i przeprowadzenie prac konserwatorskich w zabytkowym budynku im. Stanisławów Kierbedziów.

4,6 mln zł na wystawę o Warszawie

Natomiast stołeczny ratusz zyska fundusze w wysokości 4,6 mln zł na zakup sprzętu i wyposażenia "w celu realizacji II etapu Wystawy Głównej Muzeum Warszawy oraz prowadzenie działalności kulturalnej w siedzibie przy Rynku Starego Miasta w Warszawie".

Umowy o dofinansowanie 10 projektów wyłonionych w konkursie dla woj. mazowieckiego w ramach VIII osi priorytetowej "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury" podpisano w poniedziałek w siedzibie resortu kultury. - To pieniądze przeznaczone na ważne i ciekawe projekty, dobrze przygotowane merytorycznie. Projekty, które poszerzą ofertę kulturalną w Warszawie i na Mazowszu. Dobro publiczne na pewno na tym zyska" - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas poniedziałkowej uroczystości.

"Wsparcie naszej kultury"

Jego zdaniem "musimy pamiętać, że te środki europejskie to rodzaj wsparcia dla Polski, ale jest to wsparcie, które buduje potencjał naszej infrastruktury, naszej kultury, który to potencjał nam odwdzięczy się w jakimś sensie - nie tylko naszemu krajowi, ale i całej Europie". Ponadto środki otrzymają: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na realizację projektu "Restauracja i zabezpieczenie symbolu polskiego dziedzictwa kulturowego", Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie na projekt " Źródła Przemian. Ochrona i udostępnienie historycznego dziedzictwa Łazienek Królewskich. Konserwacja i remont Białego Domku oraz Wodozbioru wraz z zabytkowym ogrodem", Muzeum Narodowe w Warszawie na realizację projektu "Rearanżacja stałej ekspozycji Galerii Sztuki Starożytnej MNW".

Unijne pieniądze trafią także do Muzeum Niepodległości w Warszawie na projekt "Dostosowanie Pałacu Przebednowskich/Radziwiłłów do nowych funkcji kulturalnych i edukacyjnych, w tym dla osób niepełnosprawnych", Biblioteki Narodowej na projekt "Modernizacja czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej", Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na projekt "Pogotowie konserwatorskie - mobilne laboratorium dla ochrony, konserwacji, i zabezpieczenia dzieł sztuki i obiektów zabytkowych w architekturze" oraz do Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na realizację projektu "Modernizacja i nowa aranżacja trzech kameralnych sal widowiskowych wraz zapleczem w budynku Uniwersytetu Muzycznego".

"Mamy poważne środki budżetowe"

- Mamy też bardzo poważne środki budżetowe. W tym roku budżet mojego resortu został zwiększony o 200 mln złotych - mówił Gliński. Podkreślił, że z tej kwoty o 20 mln zł więcej ministerstwo wyda na ratowanie zabytków.

- Przewidujemy dosyć poważne sumy w najbliższych latach - m.in. dla Muzeum Historii Polski. Tam już rozpoczęły się roboty przygotowawcze. Myślę, że przetarg na Muzeum Historii Polski zostanie ogłoszony w czerwcu. Projekt Muzeum Wojska jest równolegle realizowany, a nawet bardziej zaawansowany - mówił Gliński.O dofinansowanie mogły ubiegać się przedsięwzięcia polegające na rozbudowie, przebudowie i remoncie nie zabytkowej infrastruktury kultury i edukacji artystycznej. Możliwe są także inwestycje na modernizację wystaw stałych i zabezpieczenie obiektów przed zniszczeniem oraz zakup wyposażenia.

Zobacz materiał o zmodernizowanym muzeum Marii Skłodowskiej-Curie:

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

PAP/skw