Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Milion za wynajem namiotu na jeden dzień. Zamówienie Sejmu zniknęło

Warszawa

Milion za namiot na przemówienie prezydenta DudyTVN24
wideo 2/2

Jak wynika z zamówienia opublikowanego we wtorek na stronie Kancelarii Sejmu, za jednodniowy wynajem namiotu wraz z obsługą Kancelaria zapłaci prywatnemu przedsiębiorcy ponad milion złotych brutto. Cel? Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w ramach planowanego na 13 lipca posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu. Zamówienie zniknęło już ze strony Kancelarii.

13 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Zgromadzenie Narodowe dla uczczenia 550-lecia parlamentaryzmu Rzeczypospolitej i 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zgodnie z postanowieniem wydanym przez marszałka Sejmu, uroczyste posiedzenie rozpocznie się o godzinie 12. Na zamkowym dziedzińcu, przed najwyższymi rangą urzędnikami państwowymi, posłami, senatorami i gośćmi z zagranicy, orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda.

1 056 570 złotych za wynajem namiotu

Na stronie Kancelarii Sejmu można było przeczytać, że udzieliła ona zamówienia na "wynajem obiektu na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie oraz świadczenie usług związanych z organizacją obrad Zgromadzenia Narodowego dnia 13 lipca 2018 roku".

Z dokumentu wynika również, że zamówienie zostało przeprowadzane w trybie wolnej ręki (rozmowy tylko z jednym kontrahentem - red.). Podana w nim cena to 859 000 złotych netto, co daje 1 056 570 złotych brutto za jednodniowy wynajem namiotu.

Umowa została zawarta z Fundacją Ogrody Muzyczne, która pod tą samą nazwą od 30 czerwca bieżącego roku prowadzi na terenie Placu Zamkowego festiwal i umieściła tam namiot.

Informacji o zamówieniu w czwartek przed południem na stronie Kancelarii Sejmu już nie było.

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia na wynajem obiektu oraz świadczenie usług związanych z organizacją obrad ZN
Kancelaria Sejmu

"Walor polityczny i historyczny Zamku Królewskiego jest poza dyskusją"

Do sprawy odniósł się Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu. Według niego "walor polityczny i historyczny Zamku Królewskiego jest poza dyskusją".

- Nie jest tak łatwo przenieść prace polityczne, na co dzień odbywające się w jednym miejscu ugruntowanym wieloletnią tradycją i praktyką, do Zamku Królewskiego. 550-lecie (polskiego parlamentaryzmu - red.) musi mieć swoją oprawę. Zamek Królewski gwarantuje dostojne i właściwe obchody - powiedział.

- To wyjątkowa rocznica, dlatego i obchody są inne. Propozycja, żeby posługiwać się salą posiedzeń, chociażby przez liczbę gości, była niemożliwa do zrealizowania - ocenił Grzegrzółka.

"Sprawa dla CBA"

- To ociera się o surrealizm. To rzecz skandaliczna i symbol totalnego nieposzanowania grosza publicznego przez totalną władzę. Obok stoi Zamek Królewski, w pobliżu są budynki z salami konferencyjnymi, a przede wszystkim Sejm, w którym wielokrotnie odbywały się już Zgromadzenia Narodowe – powiedział "Rzeczpospolitej" poseł PO Krzysztof Brejza.

- Powinna zbadać to prokuratura i CBA – apeluje.

Data nieprzypadkowa

Zgromadzenie Narodowe zbierze się zgodnie z postanowieniem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją, prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego.

Data Zgromadzenia zwołanego na 13 lipca nie jest przypadkowa. 550 lat wcześniej, 13 lipca 1468 roku, odbył się sejmik generalny w Kole. Wydarzenie to stanowiło preludium do zwołania pierwszego w naszej historii dwuizbowego Sejmu walnego w Piotrkowie, 9 października 1468 roku. Uroczyste obchody mają być okazją do podkreślenia długiej tradycji polskiego parlamentu.

akw/adso