Miliardowy zastrzyk gotówki dla metra

metro.waw.plBudowa metra w stolicy

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) poinformował w środę, że udziela wsparcia w wysokości 1 mld zł (ok. 238 mln euro) na budowę centralnego odcinka drugiej nitki warszawskiego metra.

To już kolejny kredyt EBI na rozwój zrównoważonego transportu publicznego w stolicy Polski - jednego z bardziej zatłoczonych miast w Europie - napisano w komunikacie banku. Przypomniano, że w ubiegłym roku EBI udzielił już kredytu na zakup nowoczesnego i energooszczędnego taboru dla metra warszawskiego.

Rozbudowa zajezdni

EBI wspiera także rozbudowę istniejącej zajezdni metra na Kabatach, która ma pomieścić tabor przewidziany do obsługi nowej linii. W ramach projektu zostaną zainstalowane także nowoczesne systemy telekomunikacji, poboru opłat oraz sterowania ruchem pociągów. - Realizacja projektu już się rozpoczęła i ma zostać zakończona w 2014/2015 roku - informuje bank. W komunikacie podkreślono, że budowa nowej linii metra w Warszawie jest zgodna z polityką kredytową EBI w zakresie ochrony środowiska, ponieważ projekt ten zmniejszy zanieczyszczenie powietrza, a w dłuższym okresie obniży poziom hałasu pochodzący z transportu. EBI jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 27 państw członkowskich UE. Głównym zadaniem EBI jest wspieranie integracji, zrównoważonego rozwoju oraz spójnoci ekonomicznej i społecznej w krajach członkowskich UE poprzez finansowanie solidnych inwestycji.

II linia metra

Centralny odcinek II linii metra ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Oficjalna data zakończenia inwestycji to 2014 r. Jest opóźnienie. Czytaj więcej na ten temat.

Schemat rozbudowy metra w Warszawie z roboczymi nazwami stacjiMetro Warszawskie / tvn24.pl

ZOBACZ PIERWSZY PRZEJAZD TUNELEM II LINII METRA:

Pierwszy przejazd tunelem II linii metra
Pierwszy przejazd tunelem II linii metraDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

PAP/ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: metro.waw.pl

Pozostałe wiadomości