Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Migrujący tramwaj, filmy, wystawy. Dzień Uchodźcy w Warszawie

Najnowsze

mat. prasoweDzień Uchodźcy w Warszawie

W najbliższy weekend stolica obchodzić będzie Dzień Uchodźcy. Z tej okazji warszawiacy będą mogli m.in. zobaczyć pokazy filmów, kabaretów i razem z uchodźcami wziąć udział we wspólnej imprezie na nadwiślańskiej Barce.

Światowy Dzień Uchodźcy przypada na 20 czerwca. Organizacje pozarządowe, które opiekują się cudzoziemcami przekonują, że obok tej daty nie powinno się przechodzić obojętnie. Stąd pomysł na organizację obchodów w Warszawie. Te potrwają aż trzy dni – od 17 do 19 czerwca.

"To gest solidarności z tysiącami osób, które uciekły ze swoich domów przed prześladowaniem" – zapewniają organizatorzy, którymi w tym roku są dwie fundacje: Refugee.pl i Fundacja im. Stefana Batorego.

Poznać kulturę, przybliżyć tradycję

- Podczas tych trzech dni przygotowaliśmy moc atrakcji i wydarzeń. Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia Agnieszka Kunicka z fundacji Refugee.pl.

W programie imprezy znajdziemy m.in. wernisaż wystawy fotograficznej "O krok do raju…", przejazd "migrującego tramwaju" czy pokazy filmów "Kuzyni" i "Salam".

Organizatorzy zadbali też o wspólną imprezę z uchodźcami. Ta odbędzie się pod hasłem DUNNO Recordings, w sobotę o 23.30 na Barce nad Wisłą. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. Ze szczegółowym programem można zapoznać się na stronie wydarzenia.

Dzień Uchodźcy w Warszawiemat. prasowe

"Tacy sami, jak my"

- Celem naszych obchodów jest przybliżyć i pokazać kim są uchodźcy. Pokazać ich historię, kulturę i tradycje kulinarne – mówi Agnieszka Kunicka z fundacji Refugee.pl. Przypomina, że nikt nie jest uchodźcą z wyboru. Uchodźcą jest osoba, która zmuszona chronić swoje życie i życie swoich bliskich ucieka z domu do innego, bezpiecznego miejsca. - To osoby doświadczone przez życie. W większości jednak to tacy sami ludzie jak my – dodaje.

Organizatorzy podkreślają, że wspólne obchody są szczególnie ważne w kontekście obecnej sytuacji w Europie, tzw. kryzysu migracyjnego i uchodźczego oraz toczącej się w Polsce debaty na temat potrzeby przyjmowania uchodźców.

W 2015 roku w Polsce złożono ponad 12 tys. Wniosków o nadanie ochrony międzynarodowej. Z tego, jedynie 557 osobom udzielono ochrony. W większości do Polski przyjeżdżają osoby pochodzące z Kaukazu, Ukrainy czy Tadżykistanu.

ZOBACZ TAKŻE: W tej kawiarni obsługują autyści. "Radzą sobie doskonale"

Bartek opowiada o pracy w kawiarni "Życie jest fajne"Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

kw

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe