Mieszkanie po osunięciu ziemi."Popękane ściany, obniżone drzwi"

Warszawa

Mieszkaniec / Kontakt24Popękane ściany po osunięciu ziemi

Obniżone drzwi i pęknięcia na ścianach. Na takie uszkodzenia w swoim mieszkaniu natrafił jeden z mieszkańców bloku ewakuowanego z powodu osunięcia gruntu przy budowie drugiej linii metra w Warszawie. Zdjęcia zniszczonych ścian otrzymaliśmy na Kontakt 24. Według najnowszych informacji, wszyscy mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich lokali dopiero w następny weekend.

- Pęknięcia znajdują się na ścianach nośnych, jak i działowych. W wyniku osunięcia, obniżyły się także drzwi. Aby wejść do lokalu, trzeba było wezwać ślusarza – napisał na platformę Kontak24 jeden z mieszkańców bloku przy ul. Marszałkowskiej 136. Mężczyzna odwiedził swoje mieszkanie, aby zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. - Do bloku osoby wpuszczane są pojedynczo, z obstawą policji. Nie wiem jak uszkodzone są mieszkania sąsiadów, ale myślę, że podobnie. W części lokalów bliżej wyrwy, pewnie jeszcze gorzej - dodał.

- Po wykonaniu wszystkich prac nastąpią oględziny budynku i wszystkie usterki, które zostaną zauważone czy zgłoszone przez mieszkańców, będą musiały być naprawione - zapewniał na niedzielnej konferencji prasowej Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Wrócą do domów w następny weekend

Wojciechowicz podał również termin powrotu mieszkańców do budynku. - Przewidujemy, że mieszkańcy będą mogli wrócić do dwóch klatek ewakuowanego budynku w przyszły weekend - powiedział wiceprezydent. Dodał, że badania zagęszczenia gruntu nie wykazały przemieszczania się budynku, choć zaznaczył, że pod fragmentem fundamentów na głębokości poniżej 5 metrów "mamy do czynienia z rozluźnionym gruntem".

- Ten grunt musi być ustabilizowany metodą iniekcji niskociśnieniowej. To potrwa do czterech dni, później konieczne będą badania kontrolne - mówił Wojciechowicz. Wiceprezydent poinformował też, że nad wyjaśnieniem przyczyn powstania osuwiska pracują cztery zespoły ekspertów. - Myślę, że za kilkanaście dni będziemy mieli wyniki ich pracy - powiedział.

Część mieszkańców mogła wrócić

Zastępca rzecznika prasowego Warszawy Agnieszka Kłąb wyjaśniła w rozmowie z PAP, że w piątek odbędą się kolejne badania zagęszczenia gruntu. Przypomniała, że już w sobotę mieszkańcy części tego budynku, obejmującej 20 mieszkań od strony ul. Marszałkowskiej, mogli wrócić do swoich domów. - Na powrót w sobotę zdecydowały się cztery osoby - poinformowała.

Kłąb dodała, że do budynku podłączono już prąd i wodę, jednak nadal nie ma tam gazu i ogrzewania. - Te media mają być ponownie przyłączone we wtorek lub w środę - zapowiedziała. Ponadto przypomniała, że miasto oferuje ewakuowanym osobom zakwaterowanie oraz wyżywienie w hotelu w centrum. Wyjaśniła, że wczoraj kolejnych sześć osób zdecydowało się skorzystać z oferty miasta. A w sumie od piątku są to 33 osoby.

Jak podkreśliła, wszystkie ewakuowane osoby mogą wracać do swoich mieszkań na krótki czas po niezbędne im rzeczy. Dodała, że odbywa się to w asyście policji, która zabezpiecza budynek i mienie mieszkańców.

Ewakuacja po osuwisku

W piątek ok. godz. 6 przy budowie odcinka drugiej linii metra koło stacji Świętokrzyska doszło do osunięcia się kilkuset metrów sześciennych gruntu. Ewakuowano dwa budynki. Na kilka godzin został wstrzymany ruch na ul. Marszałkowskiej.

Czytaj także na Kontakcie 24