Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Mieszkańcy z Targowej 70 przenoszą się do hotelu

Warszawa


Konsorcjum budujące II linię metra zapewniło miejsca w hotelu mieszkańcom dwóch lokali z budynku przy ulicy Targowej 70. Ze względu na zły stan mieszkań, nadzór budowlany nakazał ich opuszczenie.

– Mieszkańcy mają zapewnione lokale zamienne o podwyższonym standardzie. Mogą się tam przeprowadzić w każdej chwili – powiedział Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy AGP Metro.

AGP Metro Polska w czwartek przekazało nadzorowi budowlanemu własną ekspertyzę wskazującą, że budynek nie stanowi zagrożenia. Wykonawca podziemnej kolejki liczył, że nadzór zmieni swoją decyzję w sprawie opuszczenia lokali. Tak się jednak nie stało.

Wyprowadzą się do hotelu

Łukasz Murawa ze Wspólnoty mieszkaniowej Targowa 70 powiedział, że mieszkańcy zdecydowali się na przeprowadzkę do hotelu. Jak mówił, są to dwie rodziny, w sumie ok. 7-8 osób. Mieszkania, które zajmują ich własnością, dlatego mieszkań zastępczych nie zapewni im miasto.

Za pobyt w hotelu płaci AGP Metro Polska.

Podpiszą porozumienie

W piątek odbyło się spotkanie z udziałem burmistrza dzielnicy Praga Północ Piotra Zalewskiego, rzecznika konsorcjum budującego II linię metra Mateusza Witczyńskiego oraz przedstawicieli wspólnoty mieszkaniowej Targowa 70. - Do końca miesiąca ma być również spisane porozumienie między lokatorami i metrem. Regulować ma zabezpieczenie kamienicy, harmonogram prac i remont mieszkań i korytarzy – powiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Barbara Dżugaj, rzeczniczka prasowa Pragi Północ.

Już wcześniej AGP Metro Polska zapewniało, że za każdym razem, gdy mieszkańcy zgłaszają uszkodzenia, zalecana jest ekspertyza, czy powstały one w związku z budową metra i jeśli uszkodzenia powstały z winy wykonawcy, naprawę szkód pokrywa AGP Metro Polska. Jak zaznaczył Witczyński, ustalenia te zostaną sformalizowane.

Muszą się wyprowadzić

Mieszkańcy ul. Targowej twierdzą, że w związku z budową metra, stan kamienic przy ul. Targowej pogorszył się. Po kontroli wykonanej 31 stycznia powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego nakazał wspólnocie mieszkaniowej Targowa 70 opróżnienie dwóch lokali ze względu na występujące zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Na początku lutego mieszkańcy ul. Targowej na Pradze Północ protestowali przeciw budowie II linii metra na pl. Wileńskim. Według nich konsorcjum budujące podziemną kolej niedostatecznie zabezpieczyło budynki sąsiadujące z budową. Mieszkańcy podkreślali, że szczeliny w mieszkaniach przy ul. Targowej podczas ostatnich kilku miesięcy znacznie się powiększyły. AGP Metro Polska informuje, że na trasie budowy drugiej linii metra na Pradze znajduje się 180 budynków, które były monitorowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy i będą monitorowane w jej trakcie, a także rok po zakończeniu budowy. Według AGP Metro Polska najtrudniejszy odcinek ze względu na stan budynków znajduje się między ul. Targową a ul. Zamoyskiego.

PAP/bf/par