Najnowsze

Mieszkańcy wywalczyli drzewa na Świętokrzyskiej

Najnowsze

zdm.waw.plŚwiętokrzyska ma się zazielenić

Na ul. Świętokrzyskiej pojawi się wreszcie zieleń z prawdziwego zdarzenia. Nasadzenia są planowane na jesień, poprzedzą je konsultacje społeczne. Ubędzie natomiast nielubianych donic.

Zarząd Dróg Miejskich informuje, że rozpoczyna realizację projektu "Zielona Świętokrzyska" wybranego w ramach budżetu obywatelskiego. Drogowcy ogłosili właśnie przetarg na wykonanie projektu.

Od marca do czerwca mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na jego temat w czasie konsultacji społecznych. Projekt ma być gotowy w ciągu kilku miesięcy. Same nasadzenia zaplanowano na jesień, co oznacza, że na zieloną Świętokrzyską trzeba będzie poczekać do przyszłej wiosny.

Zapowiadane zmiany to odpowiedź na krytyczne głosy pod adresem zieleni, która po budowie centralnego odcinka II linii metra i wyremontowaniu ulicy Świętokrzyskiej, została zasadzona głównie w dużych, kolorowych donicach. Miasto argumentowało wówczas, że takie rozwiązanie było konieczne ze względu na gęstą sieć infrastruktury pod ul. Świętokrzyską.

Okazuje się jednak, że pod pewnymi warunkami zieleń wzdłuż ulicy może być zasadzona także w ziemi.

Zieleń w dwóch wariantach

Gdzie dokładnie? Odpowiedź na to pytanie przyniesie szczegółowy projekt, który zostanie wykonany przez zwycięzcę przetargu. Zgodnie z założeniami przygotowana zostanie inwentaryzacja istniejącej zieleni ulicznej, małej architektury oraz sieci infrastruktury podziemnej wzdłuż całej ul. Świętokrzyskiej.

Wykonawca będzie miał za zadanie m.in. opracować i uzgodnić zasady sadzenia drzew w pobliżu sieci podziemnych i sposób ich zabezpieczenia przed korzeniami. Po uzgodnieniu możliwości nowych nasadzeń, powstaną dwa warianty spójnej i eleganckiej aranżacji zieleni komponującej się z wyremontowaną przestrzenią ulicy.

Zmiany czekają też pl. Powstańców Warszawy. Zgodnie z postulatem zgłoszonym w budżecie partycypacyjnym, przygotowana zostanie niskokosztowa koncepcja zmian na placu. Zamiast donic pojawi się niska zieleń sadzona w ziemi.

W zeszłym roku pisaliśmy o problemach z parkowaniem wzdłuż Świętokrzyskiej:

Zamiast donic... samochody
Zamiast donic... samochodyMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

jk/PAP/b

Źródło zdjęcia głównego: zdm.waw.pl

Pozostałe wiadomości