Mieszkańcy wybiorą burmistrzów? Kaczyński o ustawie warszawskiej

archiwum TVNPrezes PiS zapowiada zmiany w ustroju stolicy

Bezpośrednie wybory burmistrzów i większa niezależność dzielnic – prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w ustroju warszawskim i w ordynacji wyborczej. Planuje też powołanie specjalnej, partyjnej struktury do spraw wyborów samorządowych.

Jarosław Kaczyński - jak poinformowało PiS na Twitterze - podkreślił w trakcie spotkania, że "przed partią cały cykl wyborów, najbliższe będą wybory samorządowe".

Jak mówił, nadszedł czas, w którym PiS zaczyna się do nich przygotowywać. - Musimy być przygotowani do wysiłku i pracy, stąd powołanie nowej struktury - mówił lider PiS cytowany na Twittrze ugrupowania. Dodał, że struktura do spraw wyborów samorządowych będzie składać się z pełnomocników w każdym województwie i okręgu.

Pełnomocnikami zostaną parlamentarzyści, którzy pełnią pierwszą kadencję w Sejmie lub Senacie.

- Bardzo ważną kwestią jest wybór kandydatów, którzy będą nas reprezentować - podkreślił.

Podkreślił też, że zmiana ordynacji wyborczej budzi kontrowersje, szczególnie gdy chodzi o dwukadencyjność (wójtów, burmistrzów i prezydentów miast). Według uczestników spotkania, z którymi rozmawiała PAP, prezes Kaczyński stwierdził, że zmiana nastąpi "niedługo".

Zmiany w ustroju warszawskim

Sporo pytań z sali dotyczyło projektu ustawy metropolitalnej. - Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że ustawa ulegnie zmianie. Będzie nowa nazwa, bezpośrednie wybory burmistrzów dzielnic, większa niezależność dzielnic, dotychczasowe zasady wyborów w gminach i wybory na zasadach większościowych do rady metropolii - powiedział PAP warszawski polityk PiS.

Zgodnie z projektem PiS zaprezentowanym pod koniec stycznia, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Na spotkaniu z prezesem PiS nie pojawiły się konkrety na temat tego, kiedy poprawiony projekt miałby trafić do Sejmu. Podczas spotkania nie było też mowy o kandydacie PiS na prezydenta stolicy.

Prezes #PiS J. #Kaczyński, Min. @mblaszczak, Min. M. #Kamiński, Pos. @KrajewskiJarek i @Lisieckipawel na spotk.z działaczami PiS w #Warszawa pic.twitter.com/UNCp8TWbsK— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) 20 lutego 2017

Spotkanie z Kaczyńskim odbyło się w siedzibie partii przy Nowogrodzkiej. Wzięli w nim udział m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (szef warszawskich struktur PiS), a także posłowie Jarosław Krajewski i Paweł Lisiecki.

Oprócz ustawy warszawskiej, prezes Jarosław Kaczyńskim mówił o konieczności zmian w prawie o ochronie środowiska, czyli tzw. "Lex Szyszko".

[object Object]
Samorządowcy rozmawiali o poszerzeniu Warszawytvn
wideo 2/16

PAP/kw/pm

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości