Mieszkańcy Ochoty wygrali. Będą mogli parkować

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plProblemy z parkowaniem na Ochocie

Po licznych protestach mieszkańców, urzędnicy z Ochoty chcą zmienić zasady ruchu na niektórych ulicach objętych rozszerzoną strefą płatnego parkowania.

- Jak przyjrzeliśmy się i wsłuchaliśmy w głos mieszkańców, postanowiliśmy w kilku obszarach, mówiąc językiem mieszkańców, sytuację uratować - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Maurycy Wojciech Komorowski, burmistrz dzielnicy. - Zmiany będą niewielkie i dotyczą dojazdu do kilkunastu domów - dodaje.

Wąskie i ślepe

Mieszkańcy swoje protesty rozpoczęli kilka miesięcy temu, do ich apeli dołączyli się radni - z Ochoty, a nawet miejscy. Co dokładnie im się nie spodobało?

Przed wprowadzeniem strefy płatnego parkowania, zdecydowano, z godnie z obowiązującymi przepisami, o likwidacji miejsc parkingowych na kilku ulicach Kolonii Staszica - wąskich i ślepych - by nie blokować ruchu.

Po kilku spotkaniach z mieszkańcami, w końcu władze Ochoty postanowiły pójść im na rękę. Miejsca parkingowe wrócą na wybrane ulice. - Postanowiliśmy zmienić ich kategorie z gminnych na wewnętrzne, co umożliwi wprowadzenie zakazu ruchu pojazdów, z umożliwieniem poruszania się tylko mieszkańcom i służbom - wyjaśnia burmistrz.

Dotyczy to ulicy Prokuratorskiej, Prezydenckiej, Jesionowej, Aplikanckiej, Referendarskiej i części Sędziowskiej. - Sama zmiana jest planowana jednak dopiero na styczeń 2014 roku. Na sierpień, wrzesień przygotowujemy uchwałę do Rady Warszawy w sprawie wprowadzenia zmiany w kategorii ulic. Mieszkańcy się na to zgodzili - zaznacza Komorowski.

Będą jednokierunkowe

Kolejne zmiany mają dotyczyć dwukierunkowych ulic Korzeniowskiego i Hoffmanowej w pobliżu placu Narutowicza, gdzie również zlikwidowano miejsca parkingowego. - Postanowiliśmy wspólnie z inżynierem ruchu, że zostaną połączone przejazdem po istniejącym dziś szerokim chodniku wzdłuż ul. Wawelskiej. Wtedy obie staną się jednokierunkowe, będzie zachowana możliwość przejazdu i parkowania - zaznacza Komorowski.

W tym wypadku nie trzeba zmieniać kategorii drogi - potrzebna jest zmiana organizacji ruchu i pieniądze. – To może stać się jeszcze w lipcu – twierdzi Komorowski.

Nowa strefa od 2 kwietnia

Strefa płatnego parkowania będzie rozszerzona o Muranów, Pragę Północ i część Ochoty. Parkomaty zaczną działać od 2 kwietnia 2013 roku.

Strefa płatnego parkowania powiększa się
tvn24.pl

ran/par