Mieszkańcy chcą Północny, radni forsują Skłodowską. Dziś decyzja

Warszawa

fot. tvnwarszawa.pl

Pierwszą uchwałą, jaką na czwartkowej radzie chcą głosować radni miasta, ma być nadanie imienia Marii Skłodowskiej-Curie budowanemu mostowi łączącemu Białołękę z Bielanami. Mimo, że w zorganizowanych dla mieszkańców konsultacjach większość była przeciwna nowej patronce, a na "nie" są też dzielnice Bielany i Białołęka, radni z komisji nazewnictwa nadal forsują wspomnianą nazwę.

Nadanie nazwy wiąże się z instalacją tablic (to koszt 5,5 tysięcy złotych), ale nie pieniądze są tu największym problemem.

Forsują mimo sprzeciwu

Wydawało się, że miejskie konsultacje w sprawie nazwy mostu nie pozostawiły żadnych wątpliwości. 80 procent z ponad 7000 osób, które wzięły w nich udział uznało, że nowa przeprawa przez Wisłę powinna się nazywać po prostu - most Północny. Takiej nazwy od dawna używają mieszkańcy stolicy na określenie powstającej przeprawy.

Tylko 15 procent głosujących opowiedziało się za nową nazwą: most im. Skłodowskiej-Curie. Jednak radni z komisji nazewnictwa forsują ten pomysł, który wyszedł od grupy radnych PO w związku z rokiem noblistki. Zaopiniowali go pozytywnie i dziś przekażą pod głosowanie wszystkim radnym miasta.

Zapowiada się dyskusja

- Radni PO są zdeterminowani, aby nazwać Most Północny po swojemu, czyli Skłodowskiej-Curie. Ja będę głosował przeciw, bo mieszkańcy nie po to wybrali mnie radnym, abym coś robił wbrew nim. Myślę, że moi klubowi koledzy z SLD zagłosują tak jak ja – deklaruje na swoim facebookowym profilu Sebastian Wierzbicki z SLD.

Radni PO do tej pory nie deklarowali się jeśli chodzi o głosowanie, ale mają w większość i to od ich głosów zależeć będzie, czy Północny zmieni nazwę.

Zazwyczaj rada miasta głosuje zgodnie z opinią poszczególnych podkomisji. W sprawie nadania nazwy Marii Skłodowskiej-Curie, podkomisja wydała opinię pozytywną. Jednak sprawa nie jest jednoznaczna. Mostu Skłodowskiej-Curie nie chcą dzielnicy Bielany i Białołęka oraz Zespół Nazewnictwa Miejskiego.

Zapowiada się dyskusja na dzisiejszym posiedzeniu rady.

Początek sesji o godzinie 10.00 w PKiN.

Wcześniejsze opinie w sprawie nazwy "most Marii Skłodowskiej-Curie":

1. Opinia Zespołu Nazewnictwa Miejskiego - negatywna (posiedzenie w dniu 8.06.2011 r.):

„Zespół, odnosząc się z szacunkiem do zgłoszonej patronki mostu, niezmiennie uważa, że najlepszą i już utrwaloną nazwą dla tej przeprawy jest nazwa Most Północny. Dlatego negatywnie opiniuje propozycję, by most otrzymał imię Marii Skłodowskiej-Curie."

2. Opinia Podkomisji ds. Nazewnictwa Ulic Komisji Kultury i Promocji Miasta w Radzie m.st. Warszawy – pozytywna (posiedzenie w dniu 29.06.2011 r.)

3. Opinia Rady Dzielnicy Białołęka - negatywna (uchwała Nr XVI/61/11 z dnia 26 sierpnia 2011 roku) „Opiniuje się negatywnie propozycję nazwy: Most Marii Skłodowskiej – Curie (...) Rada Dzielnicy Białołeka po przeprowadzeniu konsultacji społecznych proponuje nazwę dla mostu w Dzielnicach Białołęka i Bielany: Most Północny."

4. Opinia Rady Dzielnicy Bielany - negatywna (uchwała Nr 68/X/2011 z dnia 30 sierpnia 2011 r.) „Rada Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy opiniuje negatywnie wniosek o nadanie imienia Marii Skłodowskiej-Curie nowo budowanemu mostowi w Dzielnicach Białołęka i Bielany m.st. Warszawy uznając, iż najlepszą i już utrwaloną nazwą dla tej przeprawy jest nazwa Most Północny".

Mógł być Jana Pawła II

Dyskusja na temat nazwy dla budowanego mostu trwa już od kilku lat. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jeszcze w 2009 roku proponowała, żeby nazwać go imieniem Jana Pawła II. W odpowiedzi radny Bartosz Dominiak zorganizował wśród internautów sondę i ich kontrpropozycje przekazał do ratusza. Przy tej okazji spore uznanie zdoby pomysł, by most nazwać imieniem Marka Edelmana.

W 2011 roku jedna z organizacji pozarządowych wystąpiła o to, by przeprawę nazwać im. Ignacego Paderewskiego.

Most Skłodowskiej-Curie

Do gry wkroczyli radni Platformy Obywatelskiej. Piętnastu z nich podpisało się pod wnioskiem o "nadanie im. Marii Skłodowskiej-Curie nowobudowanemu mostowi, łączącemu północne brzegi Wisły". W ich piśmie na darmo już szukać określenia "Północny". Jak piszą nadanie imienia noblistki, będzie "hołdem stolicy złożonym Warszawiance, Polce znanej na całym Świecie".

... bo jest rok Skłodowskiej-Curie

Według zapowiedzi władz miasta, most Północny ma być gotowy do końca roku. Radni chcieli to wykorzystać. Przypominają, że Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

Czytaj także o sporze na komisji nazewnictwa dotyczącym nazwy mostu

Przeczytaj uzasadnienie komisji nazewnictwa

mjc/mz