Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Mieszkańcy chcą Północny, radni forsują Skłodowską. Dziś decyzja

  TVN Warszawa

  fot. tvnwarszawa.pl

  Pierwszą uchwałą, jaką na czwartkowej radzie chcą głosować radni miasta, ma być nadanie imienia Marii Skłodowskiej-Curie budowanemu mostowi łączącemu Białołękę z Bielanami. Mimo, że w zorganizowanych dla mieszkańców konsultacjach większość była przeciwna nowej patronce, a na "nie" są też dzielnice Bielany i Białołęka, radni z komisji nazewnictwa nadal forsują wspomnianą nazwę.

  Nadanie nazwy wiąże się z instalacją tablic (to koszt 5,5 tysięcy złotych), ale nie pieniądze są tu największym problemem.

  Forsują mimo sprzeciwu

  Wydawało się, że miejskie konsultacje w sprawie nazwy mostu nie pozostawiły żadnych wątpliwości. 80 procent z ponad 7000 osób, które wzięły w nich udział uznało, że nowa przeprawa przez Wisłę powinna się nazywać po prostu - most Północny. Takiej nazwy od dawna używają mieszkańcy stolicy na określenie powstającej przeprawy.

  Tylko 15 procent głosujących opowiedziało się za nową nazwą: most im. Skłodowskiej-Curie. Jednak radni z komisji nazewnictwa forsują ten pomysł, który wyszedł od grupy radnych PO w związku z rokiem noblistki. Zaopiniowali go pozytywnie i dziś przekażą pod głosowanie wszystkim radnym miasta.

  Zapowiada się dyskusja

  - Radni PO są zdeterminowani, aby nazwać Most Północny po swojemu, czyli Skłodowskiej-Curie. Ja będę głosował przeciw, bo mieszkańcy nie po to wybrali mnie radnym, abym coś robił wbrew nim. Myślę, że moi klubowi koledzy z SLD zagłosują tak jak ja – deklaruje na swoim facebookowym profilu Sebastian Wierzbicki z SLD.

  Radni PO do tej pory nie deklarowali się jeśli chodzi o głosowanie, ale mają w większość i to od ich głosów zależeć będzie, czy Północny zmieni nazwę.

  Zazwyczaj rada miasta głosuje zgodnie z opinią poszczególnych podkomisji. W sprawie nadania nazwy Marii Skłodowskiej-Curie, podkomisja wydała opinię pozytywną. Jednak sprawa nie jest jednoznaczna. Mostu Skłodowskiej-Curie nie chcą dzielnicy Bielany i Białołęka oraz Zespół Nazewnictwa Miejskiego.

  Zapowiada się dyskusja na dzisiejszym posiedzeniu rady.

  Początek sesji o godzinie 10.00 w PKiN.

  Wcześniejsze opinie w sprawie nazwy "most Marii Skłodowskiej-Curie":

  1. Opinia Zespołu Nazewnictwa Miejskiego - negatywna (posiedzenie w dniu 8.06.2011 r.):

  „Zespół, odnosząc się z szacunkiem do zgłoszonej patronki mostu, niezmiennie uważa, że najlepszą i już utrwaloną nazwą dla tej przeprawy jest nazwa Most Północny. Dlatego negatywnie opiniuje propozycję, by most otrzymał imię Marii Skłodowskiej-Curie."

  2. Opinia Podkomisji ds. Nazewnictwa Ulic Komisji Kultury i Promocji Miasta w Radzie m.st. Warszawy – pozytywna (posiedzenie w dniu 29.06.2011 r.)

  3. Opinia Rady Dzielnicy Białołęka - negatywna (uchwała Nr XVI/61/11 z dnia 26 sierpnia 2011 roku) „Opiniuje się negatywnie propozycję nazwy: Most Marii Skłodowskiej – Curie (...) Rada Dzielnicy Białołeka po przeprowadzeniu konsultacji społecznych proponuje nazwę dla mostu w Dzielnicach Białołęka i Bielany: Most Północny."

  4. Opinia Rady Dzielnicy Bielany - negatywna (uchwała Nr 68/X/2011 z dnia 30 sierpnia 2011 r.) „Rada Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy opiniuje negatywnie wniosek o nadanie imienia Marii Skłodowskiej-Curie nowo budowanemu mostowi w Dzielnicach Białołęka i Bielany m.st. Warszawy uznając, iż najlepszą i już utrwaloną nazwą dla tej przeprawy jest nazwa Most Północny".

  Mógł być Jana Pawła II

  Dyskusja na temat nazwy dla budowanego mostu trwa już od kilku lat. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jeszcze w 2009 roku proponowała, żeby nazwać go imieniem Jana Pawła II. W odpowiedzi radny Bartosz Dominiak zorganizował wśród internautów sondę i ich kontrpropozycje przekazał do ratusza. Przy tej okazji spore uznanie zdoby pomysł, by most nazwać imieniem Marka Edelmana.

  W 2011 roku jedna z organizacji pozarządowych wystąpiła o to, by przeprawę nazwać im. Ignacego Paderewskiego.

  Most Skłodowskiej-Curie

  Do gry wkroczyli radni Platformy Obywatelskiej. Piętnastu z nich podpisało się pod wnioskiem o "nadanie im. Marii Skłodowskiej-Curie nowobudowanemu mostowi, łączącemu północne brzegi Wisły". W ich piśmie na darmo już szukać określenia "Północny". Jak piszą nadanie imienia noblistki, będzie "hołdem stolicy złożonym Warszawiance, Polce znanej na całym Świecie".

  ... bo jest rok Skłodowskiej-Curie

  Według zapowiedzi władz miasta, most Północny ma być gotowy do końca roku. Radni chcieli to wykorzystać. Przypominają, że Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

  Czytaj także o sporze na komisji nazewnictwa dotyczącym nazwy mostu

  Przeczytaj uzasadnienie komisji nazewnictwa

  mjc/mz