Mieszkańcy będą współdecydować o wydatkach dzielnic

Warszawa

sxc.huMieszkańcy beda współdecydować o wydatkach dzielnic

Od 2015 r. warszawiacy będą mogli współdecydować o wydatkach dzielnic. Łączna kwota środków, które będą rozdysponowane na projekty zgłoszone przez mieszkańców, to 0,5 - 1 proc. budżetu każdej z 18 dzielnic miasta. W sumie daje to kwotę 21 - 42 mln zł.

Projekty, które zostaną zrealizowane, w maju-czerwcu przyszłego roku wybiorą w głosowaniu sami mieszkańcy. O przygotowaniach do prowadzenia tzw. budżetu partycypacyjnego podczas spotkania z dziennikarzami mówiła w środę prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wszędzie do 2015?

- Dzielnice są najbliżej obywateli, to są rzeczy, które dotyczą ich bezpośrednio. My zajmujemy się sprawami ogólnomiejskimi, dużymi, w związku z tym zdecydowałam, że (...) każda dzielnica będzie mogła tyle swojego budżetu przeznaczyć na to, czego chcą mieszkańcy - zaznaczyła. Dodała, że we wszystkich dzielnicach budżet taki ma zostać wprowadzony w roku 2015, ale już w tym, planując budżet na rok 2014, mogą one rozpoczynać własne programy pilotażowe. Jak powiedziała Anna Petroff-Skiba z Centrum Komunikacji Społecznej ratusza, to dzielnice zdecydują, czy na projekty mieszkańców przeznaczą 0,5 czy 1 proc. swojego budżetu. Projekty, które zostaną zrealizowane, w maju-czerwcu przyszłego roku wybiorą w głosowaniu sami mieszkańcy.

Żłobek, plac zabaw..

Gronkiewicz-Waltz wyjaśniła, że finansowany w ten sposób może być każdy projekt, którego koszt nie przekroczy kwoty, jaką będzie dysponować dana dzielnica. - Pomysł na żłobek, rozbudowę żłobka, plac zabaw - wyliczała. Najwięcej środków będzie mogło w ten sposób rozdysponować Śródmieście - blisko 6 mln zł, Mokotów - około 5 mln zł oraz Wola i Praga Południe - po ok. 4 mln zł, a najmniej Wesoła i Rembertów - po kilkaset tysięcy złotych. W 2012 r. mieszkańcy współdecydowali o budżecie Domu Kultury Śródmieście. Z czterech wariantów budżetu wybrany został ten, który zakłada zwiększenie środków na zajęcia i warsztaty - kosztem wydarzeń repertuarowych. Na podstawie wybranego wariantu i rekomendacji zgłoszonych przez mieszkańców zespół DK przygotował szczegółowy program na 2013 rok.

PAP/lata