Mieszkał w niej olimpijczyk, teraz jest zabytkiem

Warszawa

MWKZKamienica powstała ponad 100 lat temu

Kamienica na Noakowskiego 16 została wpisana do rejestru zabytków. Obiekt przypisywany Edwardowi Eberowi powstał w latach 1910-13.|

W ocenie konserwatora, budynek jest charakterystycznym przykładem kamienicy czynszowej warszawskiego Śródmieścia, z przełomu XIX i XX wieku. Pokazuje, jak intensywna była zabudowa dzielnicy w tym okresie, na co wskazuje otwarty, dwupodwórzowy układ oficyn.

Jak czytamy w komunikacie WKZ, kamienica wzniesiona została w stylu modernistycznym, z elementami dekoracji secesyjnej. W dużej mierze zachowała swój oryginalny charakter - m.in. przejazd bramny z dekoracyjną okładziną ceramiczną, balkony o żeliwnych balustradach, sztukaterie wnętrz mieszkalnych o prostych, geometryczno-roślinnych motywach. W kilku lokalach ocalały oryginalne płycinowe drzwi, piece kaflowe oraz parkiety z klepki drewnianej, układanej „w jodełkę” i taflowe.

Znany projektant, lokator olimpijczyk

Z jej projektem związany był architekt Edward Eber, autor m.in. gmachu Głównej Biblioteki Judaistycznej przy Synagodze na Tłomackiem.

W latach 1939-40, w kamienicy mieszkał Janusz Kusociński, lekkoatleta, olimpijczyk i działacz polskiego podziemia. Upamiętnia to tablica zamontowana na froncie budynku.

W styczniu w kamienicy przy Noakowskiego 26 doszło do wybuchu:

Wybuch w oku kamery
Sikor / youtube.pl

kś/r