Miesiące bez Cierlickiej. Zalewana ulica zyska odwodnienie

Wiadukt PKP zostanie przebudowany
Wiadukt PKP zostanie przebudowany
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl
Marcin Gula / tvnwarszawa.plWiadukt PKP zostanie przebudowany

Mieszkańców Ursusa czekają ciężkie miesiące. Do wiosny zamknięta ma być ul. Cierlicka. Kierowcy i komunikacja pojadą objazdami. Utrudnienia wynikają z przebudowy wiaduktu PKP. Po nim wygodniej będą mieli i pasażerowie kolei podróżujący do Łodzi, i stołeczni kierowcy.

Prace mają się rozpocząć na początku grudnia (jak informują przedstawiciele Ursusa, najprawdopodobniej 6) i potrwać 3,5-5 miesięcy. Dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia nie są znane.

- W ramach modernizacji dalekobieżnej linii kolejowej Warszawa Zachodnia – Skierniewice, wiadukt nad ulicą Cierlicką zostanie przebudowany. Wykonawca między innymi wzmocni przyczółki, wyremontuje przęsła oraz zostaną zmodernizowane przejścia dla pieszych - informuje Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego PKP PLK.

Będzie odwodnienie

Jak dodaje, zakres prac obejmuje również modernizację systemu odwodnienia.

To bardzo dobra informacja dla mieszkańców Ursusa. Na początku tego roku internauci alarmowali, że ulica Cierlicka jest notorycznie zalewna. Wtedy to Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że wina leży po stronie kolejarzy i złego odwodnienia starego wiaduktu PKP.

Będą korki?

Niestety to nie będą łatwe miesiące dla kierowców. Do tej pory niektórzy pamiętają utrudnienia z 2011 roku, kiedy to na ulicy został wprowadzony ruch wahadłowy. Kierowcy utknęli w ogromnych korkach. Utrudnienia wynikały z przebudowy wiaduktu drogowego.

Jak jednak uspokaja Agnieszka Wall, rzeczniczka Ursusa, teraz do dyspozycji kierowców jest ulica Nowolazurowa, którą zostanie poprowadzony objazd.

- Dwa lata temu ulica nie była jeszcze otwarta. Liczymy na to, że teraz utrudnienia nie będą aż tak uciążliwe. Na ulicy Ryżowej, Regulskiej, Michała Spisaka i Sosnkowskiego zostaną ustawione tablice informujące o zalecanym objeździe przez ul. Nowolazurową - dodaje rzeczniczka.

OBJAZD

Proponowany objazd prowadzić będzie ulicami: Traktorzystów, Nowolazurową, Poczty Gdańskiej, Dzieci Warszawy i Tadeusza Kościuszki.

Na razie nie ma dokładnej informacji jak w trakcie prac kursować będzie komunikacja miejska.

Utrudnienia dla pieszych

Z utrudnieniami będą musieli liczyć się również piesi. Część przejść na peron będzie zamkniętych.

Piesi nie będą mogli korzystać z przejścia pod wiaduktem od ul. Traktorzystów, od ul. Lalki w ciągu ul. Cierlickiej oraz od ul. Kościuszki.

Jak informuje urząd Ursusa, wejście na perony od strony ul. Kościuszki będzie odbywało się bez utrudnień. Od ul. Traktorzystów wejście na perony możliwe będzie jedynie przejściem podziemnym między Traktorzystów i Opieńskiego.

Jeden z czterech

Podczas prac zostanie wyłączony tor dalekobieżny. Jednakże, jak informuje Dutkiewicz, na pasażerowie nie muszą się obawiać, że będą kolejne zmiany w rozkładzie jazdy pociągów dalekobieżnych i podmiejskich.

- Od jakiegoś czasu ruch odbywa się po trzech torach. W październiku został wyłączony tor dalekobieżny na odcinku od od Grodziska Mazowieckiego do Pruszkowa - tłumaczy Dutkiewicz.

Wtedy też pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej zmieniły rozkład.

Z utrudnieniami muszą liczyć się także pasażerowie Kolei Miejskiej.

Wszystkie prace modernizacyjne na odcinku Warszawa Zachodnia – Grodzisk Mazowiecki mają być zakończone w grudniu 2014 roku.

Tak zostanie poprowadzony objazd zamkniętej ulicy.

Remont Cierlickiejtargeo.pl / tvnwarszawa.pl

Do Łodzi szybciej

Prace przy wiadukcie są częścią modernizacji linii kolejowej Warszawa - Łódź na odcinku Warszawa Zachodnia - Skierniewice (Miedniewice). Koszt modernizacji tego odcinka wynosi ponad miliard złotych.

Pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 160 km/h, co pozwoli dostać się ze stolicy do Łodzi nawet w 70 minut.

W 2011 roku odbył się remont wiaduktu drogowego:

fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl | LaPresse

su/mz

Pozostałe wiadomości