"Mieli za zadanie popsuć to całe fantastyczne wydarzenie"

Warszawa

TVN24Patryk Jaki o prowokacjach

Wiceminister sprawiedliwości nie wyklucza, że za kontrowersyjnymi transparentami podczas marszu narodowców stali prowokatorzy. Przekonywał, że policja robiła wszystko, żeby nie dochodziło do konfrontacji.

- Trzeba zrobić wszystko, żeby nie było już prowokatorów, tak jak mieliśmy. Ja nie wykluczam, że te osoby, które pojawiły z tymi haniebnymi transparentami, to byli ludzie, którzy mieli za zadanie sprowokować. Mieli za zadanie popsuć to całe fantastyczne wydarzenie – stwierdził w poniedziałek Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

- Dokładnie tak, jak to się działo za rządów naszych poprzedników, kiedy to wymyślono spalenie budki pod ambasadą rosyjską, żeby popsuć to wydarzenie – dodał.

"Wszyscy różni, wszyscy biali"

11 listopada uczestnicy marszu narodowców oprócz polskich flag, biało-czerwonych opasek z kotwicą Polski Walczącej, emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny" trzymali także inne transparenty. Na niektórych z nich można było przeczytać: "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów". Skandowano hasła: "Bóg, honor i ojczyzna", "Polski przemysł w polskich rękach", "Naszą drogą nacjonalizm", "Precz z lewactwem", "Polska katolicka, nie laicka".

Zdaniem Jakiego kontrowersyjne hasła nie powinny przesłaniać idei całego marszu.

- Przede wszystkim widziałem tam ludzi z biało-czerwonymi flagami, rodziny z dziećmi, które chcą raz do roku być w takim miejscu, gdzie mogą poczuć tę dumę z narodu, gdzie mogą przejść wielką grupą i pokazać - "my kochamy Polskę", mogą to wykrzyczeć, bo za wielu takich okazji nie ma. Państwo nie stwarza niestety za wielu takich okazji - powiedział.

"To była prowokacja, żeby się ludzie bili"

Jaki nazwał prowokacją również działania Obywateli RP, którzy chcieli protestować przy trasie marszu, ale interweniowała policja. - To była prowokacja po to, żeby się ludzie bili. Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, aby do konfrontacji nie dochodziło – twierdził Jaki.ran/mś