Mieli wymienić windy w metrze, ale zmienili zdanie

Warszawa

Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plWinda przy metrze Racławicka

Windy na najstarszych stacjach metra nie zostaną wymienione do końca tego roku. Pierwotnie zakładano, że trzy z nich zostaną zastąpione nowymi do 29 grudnia. Termin ten został przesunięty o kilka miesięcy, bo konieczne jest ogłoszenie nowego przetargu.

- Firma Otis, która wygrała przetarg, nie przystąpiła do podpisania umowy. Czas, który pozostał pomiędzy rozstrzygnięciem przetargu, a zakończeniem prac okazał się dla niej zbyt krótki, aby wymienić stare windy - poinformowała Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

To sprawiło, że konieczne jest wyłonienie nowego wykonawcy. Jak przekonują przedstawiciele metra, trwają prace, aby jak najszybciej ogłosić nowy przetarg. Mimo tego, wymiana dźwigów zakończy się po wakacjach 2017 roku.

- Będą to windy zgodne ze współczesnymi standardami. Pojawią się na stacjach Wilanowska, Racławicka oraz Centrum. Na tej ostatniej stacji wymienimy dwie - dodała Bartoń.

To nie koniec zmian. W planach jest też zastąpienie najstarszych dźwigów od stacji Kabaty do stacji Ratusz Arsenał. Na tym odcinku znajduje się łącznie 30 wind. Na razie nie są znane terminy, w których miałoby to nastąpić.

"Windy w metrze to rupiecie"

O fatalnym stanie wind w metrze pisaliśmy na naszym portalu w październiku.

"Minimum dwa razy dziennie (jadąc do i z pracy) korzystam z wind na stacjach metra. Korzystam to za duże słowo. Najczęściej nie da się z nich skorzystać, bo najzwyczajniej nie działają" – napisał Marcin Nożewski w mailu przesłanym na warszawa@tvn.pl.

Nasz dziennikarz umówił się wtedy na spotkanie z panem Marcinem. Okazało się, że mężczyzna poruszający się na wózku codziennie ma problemy z dostaniem się do metra. Windy nie działają, a pasażer musi jeździć kilka przystanków dalej, aby móc wydostać się ze stacji. Znalezienie działającego dźwigu jest dla niego loterią.

W październiku Maciej Czerski z Metra Warszawskiego zapowiadał, że urzędnicy przygotowują wymianę najstarszych urządzeń na odcinku I linii pomiędzy stacjami Centrum i Kabaty. Do końca roku miały zostać wymienione trzy dźwigi znajdujące się na stacji Centrum oraz Racławicka.

Czytaj więcej o problemach z windami w metrze.

Jak działają windy w metrze
Marcin Chłopaś/tvnwarszawa.pl

md/mś