Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Mieli otworzyć za dwa tygodnie. Obwodnica Marek opóźniona

Warszawa

tvn24.plTędy będzie biegła obwodnica Marek

- Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad kontraktowy termin zakończenia prac na obwodnicy Marek, przypadający na 28 października tego roku, może okazać się mało realny do dotrzymania - przyznał Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Na kilkanaście kilometrów drogi czekają zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i kierowcy, którzy muszą regularnie przejeżdżać przez Marki. Miejscowość jest zakorkowane niemal o każdej porze dnia. Stoją zarówno jadący z Radzymina czy Wyszkowa do stolicy, jak i kierowcy próbujący przebić się z Warszawy w stronę Białegostoku.

O tym, że obwodnica Marek złapała opóźnienie informowaliśmy już w kwietniu. Przez przedłużające się badania archeologiczne koniec prac przesunięto na październik, ale i z tym terminem mogą być problemy.

"W naszej ocenie, termin kontraktowy może być mało realny do dotrzymania. Szacujemy, że prace mogą się zakończyć nawet w drugiej połowie listopada. Za przekroczenie terminów umownych GDDKiA będzie wyciągać konsekwencje zgodnie z warunkami kontraktów" - napisał rzecznik w komunikacie.

Prace wykończeniowe

Jak poinformowała GDDKiA, termin kontraktowy zakończenia prac przypada 28 października tego roku. Obecnie na odcinku Marki-Kobyłka wykonywane są między innymi prace wykończeniowe na obiektach, prace związane z odwodnieniem trasy oraz układane są warstwy nawierzchni.

Natomiast na odcinku Kobyłka-Radzymin wykonywane są m.in. prace wykończeniowe związane z układaniem nawierzchni, montażem barier oraz wykonaniem oznakowania poziomego i pionowego.

Podzielona na dwa odcinki

Trasa S8 Marki - Radzymin Południe przebiega przez powiat wołomiński, na terenie takich Gmin jak Marki, Zielonka, Ząbki, Kobyłka oraz Radzymin. Inwestycja została podzielona na dwa odcinki: 8-kilometrowy od węzła Marki (bez węzła) do w. Kobyłka (z węzłem), gdzie wartość realizowanego kontraktu przez firmę Salini wynosi 331,6 mln zł oraz drugi, 7-kilometrowy od w. Kobyłka (bez węzła) do w. Radzymin Płd., o wartości 405,9 mln zł, budowany przez firmę Astaldi.

GDDKiA przypomina, że powstanie tego odcinka drogi ekspresowej ma znaczenie dla europejskich korytarzy komunikacyjnych i zostało zaliczone do bardzo ważnych zadań rządowych.

Budowa S8 - w stronę Radzymina (kwiecień 2017)Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

PAP/kz/b