"Miejski Teatr Absurdu" na konsultacjach o moście Krasińskiego

Warszawa

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plTomasz Michałowski o konsultach ws

"Nie" dla fasadowych konsultacji społecznych – skandowali przeciwnicy budowy mostu Krasińskiego. W czarnych ubraniach i białych maskach przyszli na spotkanie konsultacyjne na Żoliborzu, na którym zorganizowali happening pod hasłem "Miejski Teatr Absurdu".

Warszawski ratusz prowadzi konsultacje społeczne dotyczące budowy mostu i trasy Krasińskiego. Zainteresowani inwestycją mogą zgłaszać swoje uwagi przez internet albo bezpośrednio – na spotkaniach organizowanych na Żoliborzu, Targówku i Pradze Południe.

Jedno z takich spotkań odbyło się w czwartek w Liceum im. B. Limanowskiego na Żoliborzu.

Przeciwnicy mostu Krasińskiego krytykują działania władz miasta. Twierdzą, że urząd nie powinien prowadzić konsultacji w tej sprawie, ponieważ jest stroną w konflikcie. "Pełni sprzeczne role: inwestora zainteresowanego budową oraz rozjemcy konfliktu, do którego doprowadził nieudolną polityką informacyjną oraz działaniami inwestorskimi" – przekonują w wydanym oświadczeniu.

Miejski Teatr Absurdu

Zdaniem społeczników, prowadzone konsultacje są działaniem pozorowanym, które nie doprowadzi do rozwiązania problemu. "Służą wyłącznie realizacji jednego wybranego przez władze miasta projektu, który stanowi zagrożenie dla historycznych, kulturowych i środowiskowych wartości Żoliborza" – przekonują.

Aby zademonstrować swój sprzeciw, aktywiści zorganizowali happening pod hasłem "Miejski Teatr Absurdu". Mieli czarne ubrania i twarze zasłonięte białymi maskami.

– Przedstawiamy farsę pt. "Konsultacje Społeczne w sprawie Mostu Krasińskiego". To wyrazista demonstracja merytorycznego sprzeciwu wobec arogancji władz miasta, które nie chcą usłyszeć wyraźnego głosu warszawiaków – przekonywali.

Organizatorami spektaklu byli członkowie Społecznego Komitetu Protestu "Nie dla Mostu i Trasy Krasińskiego".

Teatr Absurdu ws. mostu Krasińskiego
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

"To tylko kosmetyka"

Społecznicy krytykują konsultacje pod wieloma względami. Nie podoba im się, że pozwalają one wyłącznie na wyrażenie opinii lub zgłoszenie uwag tylko do jednego rozwiązania projektowego, czyli wielopasmowej samochodowo-tramwajowej przeprawy mostowej. – Ratusz nie bierze pod uwagę głosu sprzeciwu wobec planowanej inwestycji – piszą w swoim oświadczeniu.

– Te konsultacje to tylko kosmetyka. Można dyskutować o tym czy przystanek będzie przesunięty w prawo lub w lewo. Czy będzie jedno przejście dla pieszych, czy może trzy. To naprawdę jest bez znaczenia dla całej dzielnicy – mówił Tomasz Michałowski, radny Żoliborza i lider Społecznego Komitetu Protestu "Nie dla Mostu i Trasy Krasińskiego".

– Dla nas znaczenie ma to, żeby nie została pociągnięta trasa Krasińskiego, która w wyraźny sposób wpłynie na całą tkankę społeczną dzielnicy. Liczymy, że panowie prezydenci uszanują głos mieszkańców Żoliborza – dodał Michałowski.

Konsultacje do 20 marca

Konsultacje w sprawie mostu ruszyły pod koniec lutego. Ratusz zaprezentował aktualne projekty inwestycji, które są dostępne na stronie internetowej i w urzędach na Pradze Północ, Targówku i Żoliborzu.

Opublikowano również specjalną ankietę. Urzędnicy pytają w niej m.in. o szerokość ulicy Krasińskiego, liczbę pasów ruchu czy lokalizację chodników dla pieszych. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje opinie do 20 marca.

Tomasz Michałowski o konsultach ws
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

kw