Miejski rower na Białołęce: wskaż miejsca na stojaki

Warszawa

fot. sxc.hu

Kolejna dzielnica chce na własną rękę uruchomić ogólnodostępną wypożyczalnię rowerów. Po Bemowie i Ursynowie takim planem pochwaliła się Białołęka, i zachęca mieszkańców do wskazywania lokalizacji na stojaki.

"Rozpoczęły się wstępne rozmowy nt. ustawienia w naszej dzielnicy stojaków z rowerami" - czytamy w komunikacie urzędy dzielnicy.

Wskaż lokalizacje

To nie mają być zwykłe stojaki - jakie obecnie widzimy na ulicach miasta. Zostaną wyposażone w specjalny panel sterujący, który automatycznie wypożyczy rower. "Szybki i łatwy w obsłudze z pewnością stanowi wygodę, ponieważ rower można wziąć z jednego stojaka a zostawić przy zupełnie innym - w docelowym miejscu podróży" - przekonują urzędnicy.

I zaznaczają, że na razie pomysł jest w fazie planowania, ale mogą się w ten proces włączyć sami mieszkańcy. "Zachęcamy jednak Państwa do zgłaszania wstępnych lokalizacji dla stojaków" - brzmi wpis na stronie.

INFORMACJE O PLANACH I KONTAKT Z URZĘDEM

Do tej pory dwie inne dzielnice postanowiły pochwalić się, że również planują system roweru publicznego na swoich terenach. Bemowski ratusz chce, żeby wypożyczalnie obsługiwała prywatna firma. Firma zostanie dopiero wybrana w przetargu.

Wilanów z Ursynowem?

W zamian za pokrycie większości kosztów funkcjonowania "Bemowo bike" dostanie powierzchnię reklamową. Szacunkowe koszty funkcjonowania wypożyczalni przez pięć lat wyniosą 1,5 mln zł. – Bemowo co roku będzie przeznaczać na ten cel ok. 300 tys. zł. – mówi Dąbrowski.

Ustawienie stojaków na kartę miejską planuje też Ursynów. wypożyczalnie mają stanąć m.in. przy stacjach metra, ratuszu dzielnicy, kampusie SGGW i centrach handlowych. Pierwsze 20 minut jazdy ma być darmowe. Kolejna godzina ma kosztować 2 zł, każda następna – 4 zł.

Dzielnica zarezerwowała już na rowery 1,5 mln zł na pięć lat. W przygotowaniu jest przetarg. Ursynów deklaruje, że do inicjatywy próbuje namówić Wilanów. Bemowo natomiast Bielany.

Miejski po Euro 2012

Na razie nie ma co liczyć na miejski system roweru publicznego, który miał być realizowany przez ratusz. Władze miasta planowały stworzyć 120 wypożyczalni z 2 tysiącami rowerów dostępnymi całodobowo, siedem dni w tygodniu od kwietnia do października jeszcze przed Euro 2012, ale w budżecie miasta zabrakło pieniędzy.

GDZIE NA BIAŁOŁĘCE POWINNY STANĄĆ AUTOMATYCZNE STOJAKI? CZEKAMY RÓWNIEŻ NA PROPOZYCJE NA FORUM

ran//par