Między indyjską ragą a kolumbijskim popem

Skrzyżowanie Kultur 2017
Skrzyżowanie Kultur 2017
mat. prasowe Stołecznej Estrady
Skrzyżowanie Kultur 2017mat. prasowe Stołecznej Estrady

Egzotyczna muzyka z najdalszych zakątków świata, najlepsi wykonawcy rodzimej sceny folkowej, wyjątkowe instrumenty i ważne rozmowy. To najkrótsza możliwa zapowiedź festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który rusza za tydzień w namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki.

13. edycję Festiwalu Skrzyżowanie Kultur otworzy Marta Gómez, wokalistka, kompozytorka i instrumentalistka z Kolumbii. W swojej twórczości łączy karaibskie rytmy, andyjskie melodie, które splata z latynoskim popem. Drugą gwiazdą inauguracyjnego wieczoru będzie Taksim Trio tworzone przez trzech wirtuozów klarnetu i dwóch bliżej nieznanych w naszej części świata instrumentów strunowych: bağlamy i kanuna. Jak zapowiadają organizatorzy, w muzyce tego tureckiego zespołu "jazz przenika się z bliskowschodnią muzyką cygańską i otomańską klasyką".

Drugi dzień będzie dla wszystkich, którzy chcą się przystawić ucho do Indii. Na scenie pojawią się jeden z najlepszych sitarzystów młodego pokolenia - Purbayan Chatterjee oraz siostrzany duet Ranjani & Gayatri specjalizujący się w interpretacji muzyki karnatyckiej.

Ta kapela zaczęła rewolucję

Na Skrzyżowaniu Kultur nie może też zabraknąć najlepszej world music stworzonej… w Polsce. Będzie jej poświęcony cały duży blok pod tytułem "Sounds Like Poland". – Warszawska Orkiestra Sentymentalna pokaże, jak pojemnym określeniem jest folk. To zespół, który sięga po międzywojenną muzykę filmową, kabaretową, rewiową i współcześnie ją interpretuje – mówił podczas konferencji prasowej Kuba Borysiak z rady programowej festiwalu.

Później na scenę wyjdzie człowiek instytucja naszego folku, człowiek o niepodrabianym głosie i ogromnych zasługach w utrwalaniu starych pieśni z Mazowsza i Kurpiów – Adam Strug.

Wieczór zakończy zespół, który jako jeden z pierwszych spojrzał na tradycję w sposób nowoczesny, spektakularnie odarł pojęcie folk z obciachu, z którym był kiedyś kojarzony, po czym ruszył na podbój Europy. Z sukcesem zresztą, dość wspomnieć nagrodę BBC czy nominację do Grammy. Aż ciężko uwierzyć, że w namiocie przed Pałacem Kultury obchodzić będzie swoje 20. urodziny.

– Kapela Ze Wsi Warszawa pokazała, jak szczerze, bez kompleksów podejść do źródeł. 20-lecie zespołu będzie powrotem do muzycznych włóczęg po Mazowszu i Radomszczyźnie, spotkań z wiejskimi skrzypkami, którzy inspirowali muzyków kapeli – zapowiadał Borysiak.

Tropikalna dyskoteka dla poszukujących

Kolektyw Europa to z kolei wieczór poświęcony muzyce tworzonej w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku na jednej scenie spotkają się ekscentryczny skrzypek z Węgier Félix Lajkó oraz Vołosi - polscy wirtuozi skrzypiec, którzy zdobyli popularność żywiołową interpretacją muzyki góralskiej z Beskidu Śląskiego. W ramach europejskiego setu wystąpi również albańska Fanfara Tirana, czyli jedna z najciekawszych bałkańskich orkiestr dętych. – To zespół założony przez byłych żołnierzy, którzy chcieli zmienić swoje życie i zamienili karabiny na instrumenty – zdradził Borysiak.

Nowym elementem tegorocznego Skrzyżowania Kultur będzie dzień pod hasłem Tropical Discotheque. To propozycja dla fanów etnicznej muzyki w tanecznym wydaniu. O atmosferę zadbają: Kondi Band (USA, Sierra Leone), BaBa ZuLa (Turcja), Meridian Brothers (Kolumbia) i DJ Emile Omar (Francja).

- Zdajemy sobie sprawę z oczekiwań naszych konserwatywnych słuchaczy, ale wprowadzamy kilka nowych elementów. To będzie wieczór artystów pokazujących progresywne podejście do tradycji. Mamy aspiracje, żeby zainteresować festiwalem także ludzi niezwiązanych ze sceną muzyki etnicznej, którym bliska jest muzyka eksperymentalna – tłumaczył Maciej Szajkowski, muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa i członek rady programowej festiwalu.

Afrykański finał z przekazem

W finałowym dniu imprezy usłyszymy wyjątkowe połączenie dwóch tradycji muzycznych wyrażonych dwoma instrumentami: wiolonczeli (Francuz Vincent Ségal) i zachodnioafrykańskiej 21-strunowej harfy kora (Malijczyk Ballaké Sissoko). Po tym duecie wystąpi zespół Azizy Brahim - artystki z Sahary Zachodniej. "Teksty wielu jej piosenek opowiadają o sytuacji uchodźców, niesprawiedliwości społecznej czy agresywnej polityce międzynarodowej. Śpiewa je w swoim ojczystym języku hassaniya, podkreślając, że ich adresatem jest przede wszystkim lud Sahrawi" – czytamy w opisie wydarzenia.

Skrzyżowanie Kultur to także trzy duże debaty: "Czy indyjska mozaika religijna się sprawdziła?", "Cena kawy", "Korzenie kultury polskiej". Wszystkie odbędą się w festiwalowym namiocie, a wstęp na nie będzie darmowy. Bilety na koncerty kosztują 40 złotych.

Program 13. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

23 września, godz. 19:00 - Marta Gómez (Kolumbia), Taksim Trio (Turcja) 24 września, godz. 11:00 - Marta Gómez – Kolorowy świat Ameryki Łacińskiej. Koncert dla dzieci 24 września, godz. 19:00 - Purbayan Chatterjee (Indie), Ranjani & Gayatri (Indie) 25 września, godz. 17:30 - Czy mozaika religijna się sprawdziła? – debata z udziałem ekspertów 26 września, godz. 17:30 - Cena kawy - debata z udziałem ekspertów 27 września, godz. 19:00 - SOUNDS LIKE POLAND: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Adam Strug, Kapela ze Wsi Warszawa i muzycy Mazowsza 28 września, godz. 19:00 - KOLEKTYW EUROPA: Vołosi feat. Félix X Lajkó (Polska, Węgry), Fanfara Tirana (Albania) 29 września, godz. 19:00 - TROPICAL DISCOTHEQUE: Kondi Band (Sierra Leone & USA), BaBa ZuLa (Turcja), Meridian Brothers (Kolumbia), DJ Emile Omar (Francja) – barStudio, wstęp wolny 30 września, godz. 16:00 - panel dyskusyjny Korzenie kultury polskiej; godz. 19:00 Ballaké Sissoko & Vincent Segal (Mali, Francja), Aziza Brahim (Sahara Zachodnia)

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl