Miasto zbuduje pomnik pułkownika Pileckiego

Warszawa

Stowarzyszenie Auschwitz MementoPomnik Pileckiego stanie w Warszawie

Urząd miasta będzie inwestorem pomnika pułkownika Witolda Pileckiego - poinformowali przedstawiciele stołecznego ratusza podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy.

Przedstawiciele ratusza zapewniali radnych, że prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz popiera ideę budowy pomnika rotmistrza Pileckiego - honorowego obywatela Warszawy, pośmiertnie awansowanego na pułkownika.

Musi być porozumienie

Ratusz zaznacza jednak, że pomnik musi powstać w porozumieniu z Radą Pamięci Walk i Męczeństwa, konieczne jest jej stanowisko i założenia programowo-ideowe. Następnie władze Warszawy zaproponują lokalizację i przedstawią radzie miasta projekt uchwały w sprawie pomnika. Po jego przyjęciu ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny.Radni PiS zaproponowali podczas dyskusji, by pomnik płk. Pileckiego stanął na pl. Wileńskim na Pradze Północ. Wcześniej klub PiS zgłosił wniosek o włączenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie budowy tego pomnika na pl. Wileńskim, miałby on zająć miejsce będącego obecnie w konserwacji pomnika Braterstwa Broni, zwanego także "pomnikiem czterech śpiących". Rada odrzuciła ten wniosek.

Kiedyś chcieli na Ursynowie

Początkowo stowarzyszenie "Młodzi dla Polski" oraz radni PiS chcieli, aby pomnik Pileckiego stanął na Ursynowie.

- Chcemy w Warszawie pomnika bohatera, człowieka, który jest dla nas wzorem. Chcemy, by jego postać jako symbol walki o wolność, polskość, z niezłomnością ducha i ciała przemawiała do nas w centrum odbudowanej po wojnie stolicy - napisali organizatorzy akcji na swojej stronie i dodali, że nie chcą wszechobecnych w Warszawie pomników komunistów, lecz pomników bohaterów.Teraz radni chcieliby, aby stanął na pl. Wileńskim, w miejscu pomnika Braterstwa Broni, który pod koniec 2011 roku na czas prowadzonych prac przy budowie II linii metra, został przewieziony do miejscowości Kosów, gdzie przeszedł renowację.

Witold Pilecki (1901-1948) ps. Witold i Druh, był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie. Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Pomniki rotmistrza stoją już w Krakowie, Wrocławiu i w Katowicach.

W 2009 r. Rada Warszawy nadała Pileckiemu pośmiertny tytuł Honorowego Obywatela Warszawy

Rotmistrz Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Jest też honorowym obywatelem Warszawy. Przed tygodniem PiS ogłosił, że wystąpi do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych o pośmiertny wniosek do prezydenta ws. nominacji generalskiej dla Pileckiego.

Wypowiedź Macieja Wąsika, radnego PiS ws. budowy pomnika Pileckiego na pl. Wileńskim:

Mówi Maciej Wąsik (PiS)
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

PAP/su/ran