Najnowsze

Miasto zapowiada remont wszystkich pustostanów

Najnowsze

[object Object]
"100 tysięcy mieszkań do 2030 roku" TVN24
wideo 2/4

Więcej mieszkań komunalnych, wyższy standard, remont wszystkich pustostanów, likwidacja pieców, wsparcie najsłabszych – to priorytety nowego programu gospodarki miejskimi lokalami opracowanego przez ratusz.

Stołeczny ratusz przygotował dwa dokumenty określające miejską politykę mieszkaniową na najbliższe lata. W czwartek 14 grudnia radni podejmą decyzję dotyczącą wprowadzenia "Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy na lata 2018 – 2022" i dokumentu "Polityka Mieszkaniowa - Mieszkania 2030" określającego długofalowe założenia i plany.

- Zwiększymy liczbę mieszkań, a równocześnie będziemy inwestować w wyższy standard obecnych. Zakładamy, że zostaną wyremontowane wszystkie pustostany dostępne formalnie i technicznie. Jutro radni zdecydują o dodatkowym zwiększeniu w przyszłym roku budżetu na remonty o 40 mln zł i o rozpoczęciu pilotażu w Wawrze budownictwa pasywnego z odnawialnymi źródłami energii – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Remont pustostanów, eliminacja węgla

Dokument określający zasady gospodarowania mieszkaniami na najbliższe pięć lat zakłada siedem priorytetów.

Po pierwsze ma powstać więcej nowych mieszkań dla warszawiaków. Jak podaje stołeczny ratusz, w kolejnych latach powstanie co najmniej 600 mieszkań dzięki dzielnicowym inwestycjom i ponad 1400 mieszkań dzięki Towarzystwom Budownictwa Społecznego. Przybędzie także trzy tysiące lokali socjalnych.

Kolejnym punktem jest podniesienie standardu miejskich mieszkań. Będą doposażanie, modernizowane i przyłączane do centralnego ogrzewania. Lokale będą przyłączane do miejskiej sieci cieplnej lub będzie w nich montowana instalacja gazowa lub wykorzystująca odnawialne źródła energii. Z kolei budynki w bardzo złym stanie technicznym oraz mieszkań niepełnowartościowe - bez łazienek i kuchni - zostaną wyłączone z użytkowania.

Następnym priorytetem jest wyremontowanie wszystkich pustostanów. - Zakładamy, że w latach 2018-2019 zostaną wyremontowane wszystkie pustostany w budynkach, które są dostępne formalnie i technicznie. Utworzymy specjalną rezerwę finansową na ten cel - 40 milionów złotych - podaje urząd miasta.

W ramach walki ze smogiem planowane jest doprowadzenie do tego, by żadne z miejskich mieszkań nie było ogrzewane węglem. Urząd miasta planuje zlikwidowanie wszystkich pieców lub ich wymianę na instalacje na gaz, a przejściowo instalacje kotłów spełniających wymogi klasy 5 według normy budowlanej, czyli bezpieczne dla mieszkańców i środowiska.

Obniżki czynszów, lokatorzy bez długów

Dwa kolejne priorytety dotyczą udogodnień dla mieszkańców.

Stołeczny ratusz zapowiada, że od 2018 roku zaczną obowiązywać kolejne ulgi - na przykład dodatkowe zniżki w opłatach za czynsz dla osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózku. W przypadku oczekiwania na zamianę lokalu obniżka wyniesie tu 20 proc.

Niższych opłat mogą też spodziewać się mieszkańcy lokali o powierzchni powyżej 80 metrów kwadratowych. Część obecnych zniżek również ma być korzystniejsza. Miasto mówi też o kontynuacji wsparcia dla mieszkańców z budynków dekretowych.

"W mieszkaniach komunalnych za 1 metr kwadratowy lokatorzy płacą średnio 5,61 zł, w mieszkaniach socjalnych – 1,45 zł. Najem komercyjny to stawki rzędu 45 - 60 zł za metr kwadratowy. Oczywiście, warszawiacy korzystają także ze zniżek – przy niskich dochodach jest to ulga w opłacie za czynsz nawet do 80 proc., a ta związana ze stanem technicznym mieszkania – do 50 proc." - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Nowy program gospodarowania miejskimi mieszkaniami zakłada też wsparcie dla lokatorów, którzy mają problemy z opłacaniem czynszu.

Według zapowiedzi ratusza wszystkie nowe lokale mają powstawać w oparciu o Warszawski Standard Mieszkaniowy - ostatni z priorytetów. Ma to doprowadzić do tego, że miejskie mieszkania będą pełnowartościowe, nowoczesne i przyjazne środowisku - oszczędne i przystosowane do racjonalnego gospodarowania zasobami (energią, wodą, gruntem, materiałami i odpadami).

100 tysięcy mieszkań do 2030 roku

Na sesji 14 grudnia radni Warszawy zdecydują też o przyjęciu "Polityki mieszkaniowej – Mieszkania 2030", czyli dokumentu, który wyznaczy kierunki rozwoju mieszkalnictwa w Warszawie na najbliższe kilkanaście lat.

- Wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla wszystkich warszawiaków – bez względu na wiek czy dochody. Celem jest zwiększenie do 2030 roku zasobu miejskiego do 100 tysięcy mieszkań. Oferta mieszkaniowa musi odpowiadać na takie wyzwania, jak starzenie się społeczeństwa, pomoc najsłabszym, migracje, konkurencja o talenty, podnoszenie jakości zasobu oraz zrównoważony rozwój miasta - podaje stołeczny ratusz.

Dokument "Mieszkania 2030" zakłada między innymi tworzenie osiedli ze zróżnicowaną infrastrukturą oraz wspólną przestrzenią, poprawę jakości przestrzeni publicznej, ochronę bioróżnorodności czy podnoszenie efektywności energetycznej budynków.

kk/b

Pozostałe wiadomości