Najnowsze

Miasto wykupi nawet pięć tysięcy miejsc w żłobkach

Najnowsze

[object Object]
"Jedna z kluczowych obietnic Rafała Trzaskowskiego"TVN24
wideo 2/3

- Miasto ogłosiło konkurs dla przedsiębiorców: wykupi na trzy lata nawet do pięciu tysięcy miejsc w prywatnych żłobkach – zapowiedział w czwartek wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. Oprócz tego w tej kadencji powstać ma 38 nowych placówek, które też zapewnią około pięciu tysięcy miejsc.

Wiceprezydent Rabiej podkreślił na czwartkowym briefingu, że w sprawie żłobków doszło do spotkań z ponad 150 firmami, które prowadzą tego typu działalność w Warszawie.

Podmioty przystępujące do konkursu muszą być zarejestrowane w formie żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna bądź dokonają rejestracji w "Rejestrze żłobków i klubów dziecięcych" lub "Wykazie dziennych opiekunów" prowadzonych przez prezydenta Warszawy.

Konkursów na identycznych zasadach będzie w tym roku kilka, by przedsiębiorstwa mogły się do nich przygotować – na przykład rozszerzyć swoją działalność, tworząc nowe oddziały czy filie.

Wykup miejsc na lata 2019-22

- Chcemy w tym roku jeszcze wykupić kilka tysięcy miejsc w żłobkach prowadzonych przez podmioty prywatne, czyli przez przedsiębiorców – zapowiedział Rabiej.

Miasto miałoby płacić miesięcznie 1400 złotych za jedno miejsce. W ten sposób miejsca w prywatnych placówkach weszłyby do puli miejskiej - zgodnie z zapowiedzią ma być ich maksymalnie pięć tysięcy.

Konkurs dotyczy wykupu miejsc w żłobkach na lata 2019 - 22, na co miasto przeznaczy łącznie 252 miliony złotych. Przedsiębiorcy mają czas na składanie ofert do 15 maja tego roku. Aby móc wystartować w konkursie, placówka musi spełniać kilka wymogów, takich jak właściwe warunki lokalowe czy różnorodność zajęć dla dzieci.

Dodatkowe pięć tysięcy miejsc

Władze miasta planują też budowę kolejnych placówek. - Do końca tej kadencji zbudujemy 38 żłobków w Warszawie. Rozmawiamy w tej chwili z burmistrzami, wybieramy dokładnie dzielnice, w których powinny one powstać w pierwszej kolejności – zapowiedział Rabiej, podkreślając, że chce, aby w każdej dzielnicy powstała jakaś placówka. Nowo wybudowane żłobki powinny zapewnić dodatkowe pięć tysięcy miejsc.

Rabiej podkreślił, że obecnie w Warszawie jest około 42 tysięcy dzieci mogących potencjalnie uzyskać opiekę żłobkową, natomiast wszystkich miejsc w żłobkach jest około 16 tysięcy. Żłobki miejskie stanowią blisko połowę z nich.

Wiceprezydent stolicy zapewnił przy tym, że pieniądze w budżecie miasta na zapewnienie opieki najmłodszym dzieciom są "nienaruszalne". - Kwestia programu żłobkowego jest dla nas absolutnie priorytetowa – zaznaczył.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wielokrotnie zapowiadał, że kwestia darmowych żłobków to jeden z jego priorytetów.

[object Object]
Planowane inwestycje w żłobkiTVN24
wideo 2/5

PAP/ab/r

Pozostałe wiadomości