Miasto wyda 15 mld zł, najwięcej na edukację. Radni przyjęli budżet

Warszawa

sxc.huJesti budżet na 2015 rok

Stołeczni radni przyjęli w czwartek projekt budżetu Warszawy na 2015 r. Planowane dochody mają wynieść 14 mld 163 mln zł, a wydatki – 14 mld 866 mln zł. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że budżet jest przejrzysty i zapewni prawidłowe funkcjonowanie miasta i jego rozwój.

Zapisany w uchwale budżetowej bilans dochodów i wydatków oznacza deficyt na poziomie 704 mln zł. Po przyjęciu uchwały budżetowej Gronkiewicz-Waltz podziękowała klubowi PO, opozycji, a także "tym wszystkim, którzy pracowali nad budżetem".

Głosowanie nad budżetem zostało powtórzone, ze względu na błąd przy zliczaniu głosu jednego radnego. Jednak i za drugim razem większość radnych poparła zaproponowany budżet.

Najwięcej na edukację

Największa kwota w 2015 r. w wydatkach bieżących ma być przeznaczona na edukację.

- Największa suma to są wydatki na edukację, które zaplanowane są w wysokości 2 mld 846 mln zł. To jest prawie 70 mln więcej niż w roku ubiegłym - mówiła Gronkiewicz-Waltz przedstawiając radnym założenia budżetu. Pieniądze, jak powiedziała, zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych żłobków, przedszkoli i szkół. Nowe żłobki mają powstać m.in. na Bielanach i Woli, przedszkole na Wilanowie, a gimnazjum na Białołęce.

Na kolejnym miejscu w wydatkach stolicy znajduje się transport i komunikacja miejska. Wydatki na zakup usług przewozowych mają osiągnąć kwotę 2 mld 479 mln zł, a szacowane dochody ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej – 816 mln zł. Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała również, że miasto nie planuje podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej.

Zmodernizują Stegny

Na kulturę w 2015 r. ma być przeznaczone 370 mln zł, czyli o 3 proc. więcej niż w 2014 r. zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz. Na sport miasto zamierza wydać 108 mln zł.

- O ponad 5 proc. więcej niż w zeszłym roku - zauważyła. - Najważniejszą inwestycją będzie modernizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Na ten cel będzie w tym roku wydany 1 mln zł - zapowiedziała.

Gronkiewicz-Waltz przedstawiła także pięć największych inwestycji w 2015 r. Mają to być kolejno: projekt i budowa II linii metra (311 mln zł), budowa Trasy Świętokrzyskiej (219 mln zł), budowa ul. Nowolazurowej (129 mln zł), modernizacja ciągu ulic Marsa-Żołnierska (102 mln zł) i rozbudowa ulic Zwoleńskiej i Żegańskiej (78 mln zł).

Ćwierć miliarda na Pragę

Przyjęcie uchwały ws. budżetu oznacza zielone światło dla realizacji 336 projektów wybranych w pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego, w ramach którego do podziały było ponad 26 mln zł.

Jak powiedział PAP wiceprezydent Michał Olszewski w 2015 r. ok 250 mln zł zostanie przeznaczonych na rewitalizację obszaru Pragi.

- Większa część tej kwoty jest dzisiaj jeszcze nie rozdysponowana, natomiast pierwszeństwo w wydawaniu tych środków będzie miało budownictwo mieszkaniowe na Pradze. Te środki będą stopniowo zabezpieczane i będziemy finansowo zasilali nasze spółki TBS, po to, żeby mogły rozpocząć modernizację obiektów na Pradze - zapowiedział Olszewski.

PIS: to jest porażka inwestycyjna

Przeciw projektowi budżetu głosował opozycyjny PiS. Przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy Jarosław Krajewski argumentował, że budżet oznacza zahamowanie ważnych inwestycji w mieście.

- To jest porażka inwestycyjna Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy Obywatelskiej, ale również złe informacje dla mieszkańców Warszawy. Z jednej strony mamy najmniejsze planowane wydatki inwestycyjne od 8 lat – to oznacza, że nie będzie budowana obwodnica śródmiejska, most Krasińskiego oraz nie będą kontynuowane prace związane z budową metra na Gocław - powiedział Krajewski.

Poprawki opozycji odrzucone

Przewodniczący klubu radnych PiS zgłosił osiem poprawek odnoszących się do planowanych wydatków Warszawy w 2015 r. Wśród nich znalazły się punkty, w których postulował m.in. przyśpieszenie budowy obwodnicy śródmiejskiej, zabezpieczenie środków na budowę II linii metra na Gocław oraz zwiększenie środków na wsparcie organizacyjno-prawne dla lokatorów z reprywatyzowanych budynków. Wszystkie zostały odrzucone.

Prognoza na prawie 30 lat

Na tej samej sesji radni przyjęli uchwałę ws. Wieloletniej Prognozy Finansowej Warszawy na lata 2015-2042.

Główne kierunki inwestowania ujęte w tym dokumencie to: budowa II linii metra, budowa obwodnicy Śródmiejskiej, rewitalizacja obszaru Pragi, budownictwo społeczne, dzielnica Wisła, centra lokalne, Szpital Południowy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

- Wieloletnia Prognoza Finansowa to dokument wymagany ustawą o finansach publicznych w zakresie prognozy planowania. Bilansuje się w nim wydatki z dochodami w skali wieloletniej. Są to głównie inwestycje i projekty unijne, co do których realizacji zobligowane jest miasto - wyjaśnił Olszewski.

Tak w listopadzie prezydent podsumowała dotychczasowe inwestycje i obiecała kolejne:

Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecuje kolejne inwestycje
TVN24

PAP/jk/b