Miasto wstrzymuje zwroty wszystkich nieruchomości. Audyt reprywatyzacji

Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacji
Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacji
TVN24
Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacjiTVN24

Prezydent Warszawy wyciąga konsekwencje wobec swoich podwładnych. Likwiduje Biuro Gospodarki Nieruchomościami i zwalnia jego szefów. Ponadto zapowiada, że do czasu uchwalenia kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej wszystkie zwroty nieruchomości zostają wstrzymane. Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie w piątek gościem programu "Fakty po Faktach".

- Odpowiadam za swoich urzędników, którzy nie zachowali należytej staranności. Dlatego podjęłam decyzje personalne związane ze zwrotem nieruchomości przy dawnym adresie Chmielna 70 - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wystąpienie w urzędzie miasta o godz. 10 było drugim, po porannym briefingu prezydent na Czerskiej.

- Mogli wykazać więcej starań, nie pokazali wystarczającej rzetelności i dokładności. To spowodowało, że zaufanie, którym ich darzyłam, straciłam - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Dodała też, że takich samych decyzji oczekuje od ministra finansów, którego urzędnicy - jej zdaniem - też nie dopełnili swoich obowiązków.

W efekcie decyzji prezydent stolicy biuro gospodarki nieruchomościami zostaje rozwiązane, a stanowiska tracą szef i wiceszef tej komórki: Marcin Bajko i Jerzy Mrygoń. Zwolniono również Krzysztofa Śledziewskiego, pracownika BGN, który w 2011 r. otrzymał dokumenty od Ministerstwa Finansów z informacją o odszkodowaniu dla Duńczyka (właściciela działki przy Chmielnej 70).

Dokumenty te zostały dostarczone na płycie CD, w języku duńskim.

Ważną deklaracją Gronkiewcz-Waltz była zapowiedź wstrzymania wszystkich zwrotów nieruchomości do czasu uchwalenia nowej kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej. Taką przygotowuje właśnie Platforma Obywatelska. Efekty tej pracy mamy poznać we wrześniu.

Prezydent pytana o podstawę prawną, na mocy której miasto będzie wstrzymywać zwroty, powiedziała: nie wiem, to będzie jeszcze sprawdzane przez biuro prawne.

Jarosław Jóźwiak o propozycjach do "dużej" ustawy
Jarosław Jóźwiak o propozycjach do "dużej" ustawyTVN24

Na konferencji prezydent powtórzyła swoją poranną zapowiedź powołania specjalnej komisji w radzie miasta, która będzie miała za zadanie zbadać zwroty od 1990 r. - W jej skład powinni wchodzić przedstawiciele wszystkich sił politycznych i autorytety z zewnątrz.

- Zwróciłam się do rady miasta o powołanie komisji nadzwyczajnej, jeśli chodzi o wszystkie przekształcenia własnościowe oraz reprywatyzacje od roku 1990. Sformułowałam do pani przewodniczącej prośbę, żeby taka komisja została powołana - powiedziała prezydent.

Gronkiewicz-Waltz opowiedziała się też za przeprowadzeniem audytu w sprawie reprywatyzacji. Audytor powinien być ustalony w drodze przetargu - podkreśliła. - Chodzi mi o to, żeby była pełna transparentność i pełen obiektywizm - dodała.

Zapowiedziała też, że miasto przygotuje pełną listę nieruchomości i kancelarii, które zajmowały się ich zwrotami. - Wypiszemy to po kolei, alfabetycznie po nazwisku, i przekażemy do prokuratury. Prokuratura zrobi z tym, co uzna za stosowne - przyznała.

Kto ponosi odpowiedzialność?

Konferencja w ratuszu była nie tylko oświadczeniem prezydent, ale też serią pytań dziennikarskich, z którymi musiała się zmierzyć. Odpowiedzi nie zawsze były jasne.

Pytana o to, czy czuje polityczną odpowiedzialność, odpowiedziała wymijająco: - Nie. Nie każdy prezydent, który jest odpowiedzialny za reprywatyzację, ponosi odpowiedzialność.

Dodała, że odpowiedzialność ponoszą urzędnicy i wobec nich wyciągnięto konsekwencje. I tu warto przypomnieć, że w 2012 roku kiedy zwrócono działkę na placu Defilad, BGN podlegało bezpośrednio pod prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz (a nie żadnego z jej zastępców).

- Nie wszystkie wątpliwości udało się rozwiać - przyznał Łukasz Frątczak z TVN24, który opisywał problem reprywatyzacji na bieżąco. - Raz pani prezydent mówi, że dokumenty z ministerstwa otrzymała trzy tygodnie temu, innym razem, że w 2011 r. - zauważył.

Nadal są pytania

Dziennikarze uparcie pytali też o to, dlaczego działania w kwestii reprywatyzacji podejmowane są tak późno i co władze miasta robiły od kwietnia, kiedy "Gazeta Stołeczna" po raz pierwszy poinformowała o Chmielnej 70.

Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła, że 6 maja miasto wpisało zastrzeżenie o wpis nieruchomości do księgi wieczystej, żeby ochronić działkę przy Chmielnej. - Jednak sąd powiedział, że do czasu decyzji ministra finansów w tej sprawie nie może uwzględnić naszego wniosku - podkreśliła.

Wspomniała też, że w lipcu biuro prawne przejęło kompetencje dotyczące reprywatyzacji od biura gospodarki nieruchomościami. I w tym wątku pojawiły się kolejne wątpliwości.

Przypomnijmy bowiem, że w lipcu tłumaczono, że przekazanie zadań nie ma nic wspólnego z zamieszaniem wokół działki przy Chmielnej 70. Miały być przeniesione ze względu na fakt, że sprawy reprywatyzacyjne są coraz bardziej skomplikowane i dlatego biuro prawne ma większą zdolność do ich rozstrzygania.

Z kolei w czwartek Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana przez dziennikarza "Faktów" TVN Krzysztofa Skórzyńskiego, czy przekazanie kompetencji miało związek z działką przy Chmielnej, powiedziała, że tak.

kw/mś

Pozostałe wiadomości

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl