Miasto walczy o nowych podatników

Warszawa

| tvn24/ Przychodnia Weterynaryjna "PSIA KOŚĆ"fot

Jeden nowy podatnik, to nawet trzy tysiące złotych więcej w budżecie miasta. Nic więc dziwnego, że urzędnicy chcą przekonać jak najwięcej osób, które pracują i mieszkają w stolicy, do płacenia także tu podatków. Pod hasłem "To do ciebie wróci. Rozliczaj PIT w Warszawie" ruszyła właśnie kolejna kampania informacyjna.

- Ludzie, z którymi rozmawialiśmy oczekiwali przede wszystkim informacji, na co są wydawane ich pieniądze - tłumaczy Łukasz Pawłowski, wicedyrektor centrum komunikacji społecznej w Ratuszu.

Dlatego w tym roku kampania zachęcająca do płacenia podatków w stolicy skupia się na informacjach. - Ważne jest, żeby ludzie dowiedzieli się, że ich pieniądze wydajemy na transport, komunikację, czy edukację - dodaje Pawłowski.

To właśnie na transport i komunikację przeznaczane rocznie jest 5,2 mld złotych, na edukację 2,4 mld, a dwa razy mniej idzie na obsługę mieszkańców w urzędach miejskich. Z kolei na mieszkalnictwo komunalne idzie 1,1 mld złotych, a o 100 mln mniej przeznaczane jest na zdrowie i pomoc społeczna. Na kulturę i ochronę środowiska ratusz przeznacza po pół miliarda. W 2011 roku sport pójdzie 200 mln złotych, a na bezpieczeństwo o 100 mln więcej.

Ponadto obsługa długu miasta kosztuje 400 mln. Warszawa musi tez zapłacić 900 mln janosikowego.

Jeden PIT to 3 tysiące złotych

Miasto walczy o każdego nowego płatnika. Jak się okazuje od jednego z nich do budżetu miasta wpływa średnio trzy tysiące złotych rocznie. Co zrobić, aby rozliczyć się w stolicy? Jak przekonuje Pawłowski, cały proces zmiany miejsca płacenia podatków jest prosty. Wystarczy do formularza PIT załączyć NIP-3.

POBIERZ FORMULARZ NIP-3

W ramach akcji promocyjnej w całym mieście zostanie rozdanych 15 tysięcy ulotek. Ponadto w autobusach, tramwajach i SKM będą wyświetlane krótkie filmy zachęcające do płacenia podatków.

bf/par