Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Miasto kupiło las od huty

Najnowsze

M. Siuda / urząd dzielnicy BielanyDęby Młocińskie czekają zmiany

Zielone tereny przy bielańskiej hucie mają wkrótce przejść metamorfozę. Dęby Młocińskie zostaną uporządkowane, a także staną się ogólnodostępne. Ratusz odkupił ten teren za 1,7 miliona złotych.

Urząd dzielnicy Bielany poinformował właśnie o losach dziewięciohektarowego terenu znajdującego się w rejonie ulicy Encyklopedycznej i Michaliny.

Za 1,7 miliona złotych

Stołeczny ratusz odkupił prawa do użytkowania wieczystego od Huty ArcelorMittal. Jak podaje urząd dzielnicy, miasto wydało na ten cel 1,7 miliona złotych. Władze Bielan zabiegały o pozyskanie działki już od jakiegoś czasu, a w ubiegłym roku do gry włączyli się wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski i radny Piotr Mazurek.

14 grudnia 2018 roku teren protokolarnie przekazano miastu. Kolejnym krokiem będzie przekazanie ich pod opiekę warszawskich Lasów Miejskich. Wtedy zyskają status ogólnodostępnych.

Sprzątanie i cięcia

- W pierwszej kolejności wykonamy niezbędne czynności porządkowe polegające na usunięciu ogrodzenia oraz uprzątnięciu terenu. W dalszym etapie konieczne będą cięcia pielęgnacyjne, ale w ograniczonym zakresie. Prace zostaną przeprowadzone w taki sposób, aby zachować naturalny charakter zespołu Dęby Młocińskie, a spacerowiczom zapewnić bezpieczeństwo - informuje Andżelika Gackowska, zastępca dyrektora Lasów Miejskich-Warszawa. - Jestem przekonany, że Dęby Młocińskie, które zajmują przestrzeń w połowie tak dużą, jak znajdujący się nieopodal Las Lindego, będą służyły nie tylko lokalnej społeczności - dodaje Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan. Działka to cenny zespół przyrodniczo-krajobrazowy znajdujący się pod ochroną od 2002 roku. Rosną tam dęby, kasztanowce, graby, żyją także liczne gatunki ptaków. Znajduje się tam również pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej, poległych podczas walk o lotnisko bielańskie 1 i 2 sierpnia 1944 roku. Jak przypomina urząd dzielnicy, w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika usytuowano zbiorową mogiłę powstańców warszawskich.

Mapy dostarcza Targeo.pl

Miasto pracuje też nad stworzeniem warszawskiej Mapy Koron Drzew:

Cele projektu - warszawska Mapa Koron DrzewTVN24
wideo 2/2

ran/pm

Źródło zdjęcia głównego: M. Siuda / urząd dzielnicy Bielany