Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Miasto kupi działki pod muzeum

Warszawa

Maciej Wężyk/tvnwarszawa.plPlac Defilad

Rada Warszawy w środę udzieliła zgody na nabycie przez miasto praw do wieczystego użytkowania dwóch działek pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Miasto zapłaci za nie łącznie ok. 7 mln zł. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 41 radnych, sześciu było przeciwnych, 13 wstrzymało się od głosu. Dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko poinformował, że miasto wkrótce będzie właścicielem wszystkich działek potrzebnych pod budowę muzeum. Dodał, że wycena ostatniej, trzeciej działki, którą miasto kupi, trwa i powinna zakończyć się w ciągu miesiąca. 10 tys. za metr

Na razie, za zgodą Rady Warszawy, miasto może kupić prawa do wieczystego użytkowania dwóch działek o łącznej powierzchni 674 m kw. Działki staną się własnością miasta. Bajko zaznaczył, że ich wycena: 10 tys. zł za m kw. jest prawidłowa. Dopytywany przez radnych powiedział, że miasto zapłaci za nie ok. 7 mln zł. Wcześniej należało uregulować ich status prawny. Do nieruchomości istniały bowiem roszczenia spadkobierców właścicieli, którym nieruchomoci odebrano dekretem Bieruta w 1945 r. Miasto nie może skupować roszczeń.

Muzeum w Emilii Zgoda Rady Warszawy na nabycie nieruchomości jest konieczna, jeśli wysokość transakcji przekracza kwotę 2,5 mln zł. Środki na nabycie praw do działek pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej zarezerwowano w budżecie na 2012 r. Rokowania z właścicielami praw do działek w obszarze pl. Defilad prowadzi Komisja Negocjacyjna. Obecnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej funkcjonuje w budynku przy ul. Pańskiej. Niebawem ma przenieść się do pobliskiego pawilonu meblowego Emilia przy ul. Emilii Plater. Docelowo ma się mieścić w obiekcie, którego budowę zaplanowano na pl. Defilad. Nie wiadomo jednak czy i kiedy miasto ogłosi nowy konkurs na jego projekt. Dwa poprzednie zakończyły się fiaskiem, drugi niedawno, po tym jak ratusz zerwał umowę z architektem Christianem Kerezem.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r. jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa.

PAP/roody