Miasto Jest Nasze zawiadamia CBA w sprawie mieszkania dla wiceprezydenta

"Mogło dojść do przestępstwa korupcyjnego"
"Mogło dojść do przestępstwa korupcyjnego"
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
"Mogło dojść do przestępstwa korupcyjnego"Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

"Rażąco niska" wycena mieszkania oraz kwestia samodzielności lokalu – to dwa główne wątki, jakie znalazły się w doniesieniu organizacji Miasto jest Nasze do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodzi o sprawę zakupu przez byłego wiceprezydenta Warszawy Andrzeja Jakubiaka mieszkania w Śródmieściu. Aktywiści domagają się też dymisji dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.

"Rażąco niska" wycena mieszkania oraz kwestia samodzielności lokalu – to dwa główne wątki, jakie znalazły się w doniesieniu organizacji Miasto jest Nasze do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodzi o sprawę zakupu przez byłego wiceprezydenta Warszawy Andrzeja Jakubiaka mieszkania w Śródmieściu. Aktywiści domagają się też dymisji dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.

Zawiadomienie złożone przez Miasto Jest Nasze do CBA dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa korupcyjnego w sprawie zakupu przez byłego wiceprezydenta Warszawy Andrzeja Jakubiaka lokalu komunalnego.

"Rażąco niska wycena"

Aktywiści twierdzą, że dotarli do dokumentów, które rzucają nowe światło na sprawę. – To dwa nowe wątki. Pierwszy dotyczy rażąco niskiej wyceny lokalu – alarmuje Jan Śpiewak, przewodniczący Miasto jest Nasze i śródmiejski radny.

Według nich w 2004 roku rzeczoznawca wycenił metr kwadratowy mieszkania, które chciał kupić Jakubiak, na 4530 zł (bez udziału w gruncie). 10 lat późnej rzeczoznawca wycenił lokal na 600 zł mniej za metr. Razem z gruntem to około 6 tysięcy złotych za metr.

– W tej lokalizacji cena metra kwadratowego oscyluje wokół 12 tysięcy złotych, a ogółem ceny mieszkań przez 10 lat wzrosły w Warszawie o 120 procent – wskazuje Śpiewak.

Samodzielny czy nie?

Drugi wątek dotyczy kwestii samodzielności lokalu. – Mieszkanie było samodzielne i służyło jako lokal komunalny przez wiele lat. Gdy Andrzej Jakubiak złożył wniosek o wykup lokalu, nagle okazało się, że nie jest on samodzielny. Stał się pokojem, który były prezydent Warszawy może połączyć ze swoim mieszkaniem, które znajduje się tuż obok. Nie jest to podparte żadną ekspertyzą – wymienia przewodniczący Miasto Jest Nasze i zapewnia, że na wszystkie swoje tezy ma potwierdzenie w dokumentach.

Według aktywistów mieszkanie, którym interesował się Jakubiak, nadal powinno pozostać w zasobie lokali komunalnych. – To skandaliczna sprzedaż za bezcen – uważa Śpiewak.

Chcą dymisji

Aktywiści zapowiedzieli w czwartek, że zwrócą się do prezydent Warszawy o przeprowadzenie kontroli w Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami. – Chcemy, żeby szefowa tej instytucji Małgorzata Mazur podała się do dymisji. Naszym zdaniem pani dyrektor, która zarządza majątkiem wartym miliardy złotych, powinna być krystalicznie czysta. Obecnie znajduje się ona w ogniu zarzutów i nie powinna pełnić swojej funkcji – argumentuje Śpiewak.

Kontrowersyjny zakup

Sprawa dotyczy domu przy ulicy Kopernika, w którym mieszka Andrzej Jakubiak, były wiceprezydent Warszawy, aktualnie przewodniczący KNF. Na początku ubiegłego roku zgłosił, że chce kupić lokal o powierzchni 24,84 mkw., który przylega do jego mieszkania. Wątpliwości radnych wzbudziła niska cena lokalu sąsiadującego z Traktem Królewskim.

jb/lulu

Pozostałe wiadomości

Robert Bąkiewicz (zgadza się na podawanie nazwiska) usłyszał we wtorek zarzut uszkodzenia zabytku. Grozić mu może nawet do ośmiu lat więzienia. Do winy się nie przyznaje, choć sam relacjonował, co zrobił. Chodzi o sprawę z 26 stycznia, kiedy to opublikował film, na którym maluje na zabytkowym budynku siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska symbol Polski Walczącej.

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Źródło:
PAP

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany, policja kieruje na objazdy.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl