Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Miasto chce odkupić zabytkowe traktory. Gdzie trafi kolekcja?

Warszawa

TVN24Kolekcja traktorów przejdzie w ręce miasta?

Władze Warszawy chcą odkupić kolekcję ok. 400 eksponatów z byłej fabryki Ursus od Polskiego Holdingu Obronnego i stworzyć z nich stałą wystawę. W poniedziałek społecznicy warszawscy złożyli w ratuszu petycję ws. ochrony pamiątek po dawnej fabryce.

Władze Warszawy chcą odkupić kolekcję ok. 400 eksponatów z byłej fabryki Ursus od Polskiego Holdingu Obronnego i stworzyć z nich stałą wystawę. W poniedziałek społecznicy warszawscy złożyli w ratuszu petycję ws. ochrony pamiątek po dawnej fabryce.Społecznicy z Ursusa i Warszawy złożyli petycję na ręce wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka. Apelują w niej o zachowanie w dzielnicy eksponatów z kolekcji Muzeum Historii Ursusa, utworzonej przy byłej fabryce Ursus. Zbiory obejmują m.in. zabytkowe traktory rolnicze, motocykl "Sokół", pojazdy prototypowe oraz pamiątki pracownicze - filmy, medale i dokumenty.

Hanna Gronkiewicz-Waltz za odkupieniem kolekcji

Obecnie są one własnością Polskiego Holdingu Obronnego, a w 2012 r. zostały wystawione na sprzedaż. Inicjatorzy akcji chcą, by władze Warszawy pomogły w zatrzymaniu kolekcji w dzielnicy i utworzyły placówkę kulturalno-edukacyjną, w której wszyscy chętni mogliby oglądać zabytkowe pojazdy i pamiątki z fabryki.

Traktorem z Ursusa dookoła świata

"Celem placówki będzie upamiętnienie stuletnich dziejów przemysłu w dzielnicy Ursus oraz prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących historii dzielnicy" - napisali autorzy petycji skierowanej do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.Jóźwiak od razu po otrzymaniu petycji zadeklarował, że miasto będzie chciało od Polskiego Holdingu Obronnego odkupić kolekcję.

- W zeszłym tygodniu miałem spotkanie z dzielnicą Ursus, która zadeklarowała, że w ramach domu kultury Arsus chciałaby taką placówkę poprowadzić. Pani prezydent podjęła decyzję, że siadamy do negocjacji z holdingiem, mamy tę kolekcję odkupić i zabezpieczymy na to środki finansowe - powiedział.

Kolekcja trafi do dzielnicy

W rozmowie z dziennikarzami dodał, że obecnie umówione jest już spotkanie z przedstawicielami holdingu.

- Po zakupie kolekcja trafi do dzielnicy, która, w ramach współpracy z deweloperami, którzy budują się na terenie dawnej fabryki Ursus, będzie chciała takie docelowe miejsce dla tej kolekcji wygospodarować. Jeden z deweloperów zaoferował, że taką przestrzeń w jednej z dawnych hal zapewni - przekazał Jóźwiak.Dodał, że przed negocjacjami nie chce mówić, za jaką kwotę miasto zakupi kolekcję.

- W ciągu tygodnia, półtora negocjacje uda się zamknąć. Będziemy chcieli zakupić wszystkie eksponaty i dać wsparcie merytoryczne ze strony Muzeum Warszawy - poinformował wiceprezydent.

Pod petycją ws. zachowania zbiorów fabryki podpisali się m.in.: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, organizacje i grupy nieformalne wchodzące w skład koalicji Miasto – wspólna sprawa, twórcy projektu "Zakłady. Ursus 2014" oraz organizacje wchodzące w skład Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego w dzielnicy Ursus.

PAP/ran