Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Miało być 30 nowych autobusów. Przewoźnik nie wywiązał się z umowy

Warszawa

Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plNie będzie nowych autobusów

1 września na ulice miało wyjechać 30 nowych autobusów. Przetarg w tej sprawie rozstrzygnięto już pół roku temu. Ale w ostatni dzień wakacji ZTM poinformował, że przewoźnik nie dotrzymał umowy. Teraz ZTM zapewnia: pasażerowie nie odczują braku tych autobusów.

Przetarg miał formę aukcji internetowej. Autobusy miały być niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację oraz monitoring. Mogły to być autobusy używane, jednak nie starsze niż z 2009. „Co ciekawe jednak wszyscy przewoźnicy, którzy złożyli swoje oferty zaoferowali wypuszczenie do ruchu autobusów… fabrycznie nowych” - można było w marcu przeczytać w komunikacie ZTM.

Jednak bez autobusów

"Zgodnie z umową zawartą – w wyniku rozstrzygnięcia przez ZTM dwóch przetargów – z firmą Europa Express City przewoźnik miał 1 września skierować do ruchu 30 9-metrowych autobusów. Tak się jednak nie stanie. Powodem nie rozpoczęcia świadczenia usług są – według przewoźnika – problemy związane z produkcją pojazdów" - poinformował Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

Niedotrzymana umowa

Umowa została niedotrzymana z winy Europa Express City. - Możliwe, że w tej sytuacji przewoźnik poniesie konsekwencje. Kiedy, czy i jakie dowiemy się w najbliższym czasie. Decyzje dopiero zapadną - zaznaczył Krajnow. ZTM jeszcze nie zapłacił przewoźnikowi za usługę. - My płacimy wykonawcy za wykonaną usługę, za tzw. wozokilometr. W tym przypadku usługa dopiero miała zostać zrealizowana, w związku z tym nie jesteśmy zobowiązani do płacenia. To nie my się nie wywiązaliśmy z umowy, tylko przewoźnik - tłumaczył rzecznik. - Cały czas współpracujemy z firmą Europa Express City. Decyzja czy dalej będziemy, zapadnie niezwłocznie - powiedział Krajnow.

Dotychczasowi przewoźnicy

- Dbamy o swoich pasażerów, dlatego ZTM zleci realizację przewozów dotychczasowym przewoźnikom obsługującym miejskie linie. Jutro, według naszych założeń, na warszawskie ulice wyjedzie 30 dodatkowych autobusów - zakończył Krajnow. Rzecznik nie potrafił określić, jaką kwotę zapłaci za tę usługę ZTM.

Zobacz film, pokazujący "Jodełkę" z Solarisów w zajezdni Ostrobramska:

Niezwykłe zdjęcia zajezdni Ostrobramska
MZA

ło/sk