Mgła nad Modlinem znowu wstrzymała loty

Warszawa

Mgła odpuszcza. Coraz więcej samolotów ląduje i startuje

Mgła nad portem lotniczym w Modlinie uniemożliwiała w poniedziałek starty i lądowania samolotów. Dwa z planowanych lotów zostały przeniesione na Okęcie, gdzie ruch powietrzny odbywał się normalnie.

- Mgła znajduje się na wysokości 50 metrów, czyli na wysokości podstawy chmur. W tych warunkach starty samolotów są niemożliwe - potwierdziła Magdalena Bojarska, rzeczniczka lotniska w Modlinie. I dodaje: - Samolot lecący do miejscowości Chania na Krecie i drugi do Paryża, wystartują z Lotniska Chopina.

Pasażerowie przeniesionych na Okęcie pojechali podstawionymi przez port w Modlinie autokarami.

- Po 9.35 wszystkie loty odbywają się już zgodnie z rozkładem - poinformowała o 11.00 Bojarska.

System ILS

Na lotnisku działa już system ILS, jednakże w pierwszej kategorii. - Umożliwia on lądowanie samolotów, kiedy podstawa chmur jest na wysokości 60 metrów, a widoczność nie jest mniejsza niż 550 metrów- wyjaśnia Bojarska.

W ILS kategorii drugiej wyposażone jest Lotnisko Chopina. Umożliwia on lądowanie w sytuacji, gdy podstawa chmur jest na wysokości 30 metrów, a widzialność nie przekracza 400 metrów. Lotnisko dopiero planuje wprowadzenie systemu trzeciej kategorii. Musi na to jednak chwilę poczekać.

- System zawsze musi pracować w niższych kategoriach przez dłuższy okres, żeby można było podnieść kategorię – wyjaśnił w 2012 roku Przemysła Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina.

Jak dodał, za montaż urządzeń odpowiada Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, ale port lotniczy zmienia oznaczenia na drogach kołowania czy startowych, dochodzi nowe oświetlenie i procedury. Także linie lotnicze muszą się do tego przygotować: przeszkolić pracowników, a na pokładach samolotów zainstalować odpowiednie urządzenia. To wymaga czasu.

Dlatego system III kategorii zostanie zainstalowany nie wcześniej, niż w 2014 roku.

Problemy nie tylko w Warszawie

Mgła negatywnie wpłynęła również na pracę lotnisk w Poznaniu i Wrocławiu. Odwołano lot z Wrocławia do Kopenhagi, a samoloty do Mediolanu, Londynu, Monachium i Frankfurtu długo czekały na poprawę warunków. Opóźnione o około 40-50 minut były także loty do Warszawy i Monachium.

Port Lotniczy Poznań - Ławica również czekał na przerzedzenie mgły, przez którą opóźniony został planowany na 7.40 wylot do Lanzarote.

Z kolei z krakowskiego lotniska Balice loty odbywają się normalnie.

ij/roody