Mężczyzna pod koparką. Manewry na budowie metra

Warszawa

Koparka przygwoździła mężczyznę na budowie II linii metra. Na ratunek ruszyła mu grupa wyspecjalizowanych ratowników. Tak rozpoczęły się manewry na stacji metra Stadion. Ćwiczono m.in. ewakuację z poziomu -2, czyli bezpośrednio z miejsca, gdzie w przyszłości będzie peron pasażerski.

Scenariusz manewrów na budowie stacji Stadion brzmiał groźnie:

Poszkodowany mężczyzna w wieku 30 lat znajduje się pod koparką, przez którą został potrącony. Ma złamanie otwarte lewego podudzia i złamanie zamknięte lewego przedramienia. Ponadto, krwawi nad prawym łukiem brwiowy.

Na ratunek rannemu ruszyła Grupa Ratownictwa Specjalistycznego S12 Ochotniczej Straży Pożarnej. Tworzą ją eksperci od ratownictwa wysokogórskiego. Przećwiczono ewakuację z części podziemnej kondygnacji – 2 stacji Stadion, czyli z poziomu przyszłego peronu.

Najważniejsza jest szybka reakcja

Na miejscu najpierw pojawił się pracownik budowy, który zauważył wypadek. Jego zadaniem było wezwanie ratowników i udzielenie pierwszej pomocy. Od ich zachowania zależeć może życie poszkodowanego.

Po dotarciu na stację strażaków, akcję przejął już KDR – czyli Kierujący Działaniem Ratowniczym. Jego zadaniem jest dotarcie do poszkodowanego, rozpoznanie jego stanu i przede wszystkim – skuteczna ewakuacja.

Wnioski przydadzą się w przyszłościPodobny scenariusz mógłby się wydarzyć nie tylko w trakcie prac budowlanych, ale także już podczas eksploatacji metra. Ćwiczenia były sprawdzianem zarówno dla służb ratowniczych, jak i dla budowniczych metra, na co dzień pracujących w trudnych warunkach.

Wnioski z akcji ratowniczej będą wykorzystane przy udzielania pierwszej pomocy na placach budowy centralnego odcinka II linii metra.

lata//ec