Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Metropolia warszawska: PiS przedłuża konsultacje

  Najnowsze

  Ankieta PiS wzbudza wątpliwościTVN24
  wideo 2/5

  Prowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość konsultacje dotyczące metropolii warszawskiej miały trwać do 14 kwietnia. Zdecydowano jednak o ich przedłużeniu. Powodem ma być "duże zainteresowanie".

  W marcu poseł PiS Jacek Sasin podkreślił, że ustawa w sprawie metropolii warszawskiej powinna być uchwalona do końca roku, aby przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze przed wyborami samorządowymi.

  Sasin, który wraz z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą spotkał się wówczas z samorządowcami z Mazowsza, zaznaczył, że do końca wakacji powinna zakończyć się ocena prowadzonych konsultacji społecznych w sprawie metropolii warszawskiej. Początkowo planowano zakończyć konsultacje 14 kwietnia.

  Duże zainteresowanie

  Na oficjalnym profilu konsultacji na Facebooku poinformowano jednak, że "w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców" postanowiono wydłużyć czas trwania konsultacji do 23 kwietnia.

  Jak należy rozumieć to "duże zainteresowanie"? Kilka dni temu wysłaliśmy listę szczegółowych pytań do organizatorów konsultacji. Chcieliśmy dowiedzieć się m.in. o liczbę spotkań, liczbę wypełnionych ankiet czy sposób konsultowania projektu ustawy z organizacjami pozarządowymi. Wciąż czekamy na odpowiedzi w tej sprawie.

  W rozmowie z PAP poseł PiS Jarosław Krajewski powiedział, że decyzja o przedłużeniu zapadła na ostatnim posiedzeniu zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości.

  Kontrowersyjna ankieta

  Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, konsultacje prowadzone przez PiS spotykają się z wieloma nieprzychylnymi opiniami. Kontrowersje budzi przede wszystkim ankieta stworzona dla mieszkańców. Eksperci, których pytaliśmy o zdanie przyznali, że zadane w niej pytania są tendencyjne, nieobiektywna i sugerują odpowiedzi.

  - Gdyby mój student zaproponował zrobienie takiego badania w ramach projektu, dostałby ocenę niedostateczną - ocenił wprost prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego.

  Metropolia Warszawska według PiSTVN24

  Gminy walczą o referenda

  Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

  Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL. W gminie Legionowo zorganizowano również referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

  Kolejne podwarszawskie gminy zdecydowały się iść w ślady Legionowa i organizują referenda w sprawie projektowanej przez PiS metropolii warszawskiej. W maju i czerwcu głosowania odbędą się w Błoniu, Babicach Starych, Nieporęcie, Konstancinie-Jeziornej, Wieliszewie i Michałowicach.

  PAP/kw/r