Metropolia PiS - raz większa, raz mniejsza. "Błąd informatyczny"

Warszawa

Ankieta PiS wzbudza wątpliwościTVN24
wideo 2/5

Najpierw pojawiła się mapa z rozszerzoną metropolią, nieco później dodane gminy zniknęły. Wszystko to na stronie internetowej PiS dotyczącej konsultacji społecznych na temat rozszerzenia granic stolicy. Prawo i Sprawiedliwość tłumaczy, że to był błąd.

Projekt metropolii według PiS poznaliśmy w styczniu, a w ostatnich dniach ruszyła strona internetowa z konsultacjami społecznymi.

Projekt jest, ale go nie ma

O kontrowersyjnych pytaniach już pisaliśmy. Sprawę skomentował również urząd miasta. "Brakuje projektu ustawy – konsultacje odbywają się w oparciu o projekt ustawy, którego na stronie nie ma. W rzeczywistości projekt jest, ma nadany swój numer druku i został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Na stronie można znaleźć jedynie interpretacje zapisów ustawy dokonane przez partię polityczną" – zarzucają stołeczni urzędnicy.

Na stronie internetowej konsultacji umieszczono jednak mapę, która pokazywała, jak według PiS powinna wyglądać metropolia. Można było zauważyć pewną zmianę w stosunku do projektu, który ujrzał światło dzienne pod koniec stycznia.

Metropolia się rozrosła. Przede wszystkim o dwie nowe gminy – Leszno i Żabią Wolę, których w projekcie można szukać na darmo. Dodatkowo doszła Podkowa Leśna, której również zabrakło w projekcie, ale na skutek przeoczenia, co PiS przyznał już w styczniu. Poseł PiS Jacek Sasin powiedział na przełomie stycznia i lutego, że brak Podkowy Leśnej w granicy metropolii warszawskiej to błąd i do projektu ustawy złożona zostanie poprawka, która uwzględni Podkowę.

"Rysowanie kreską"

- Nie możemy traktować poważnie konsultacji, w których pojawiają się nagle dwa rysunki, nie ma żadnej wiedzy eksperckiej na ten temat. Cały czas czekamy na analizy finansowe i funkcjonalne, skąd bierze się dokładnie taki a nie inny podział. Jako samorządowcy wolimy podejmować decyzję na podstawie merytorycznych podstaw, a nie rysowania kreską po mapie według tego, jak ktoś miał danego dnia nastrój – oburzał się na wtorkowej konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Jednak około godziny 20 we wtorek na stronie konsultacji społecznych PiS była już inna mapa. Granice zaznaczono na niej kolorem niebieskim i nie obejmowały one już Leszna oraz Żabiej Woli.

Skąd ta nagła zmiana? - Mapa na stronie internetowej powinna zawierać tylko te gminy, które zostały wymienione w projekcie PiS. Umieszczenie tam Żabiej Woli i Leszna było błędem informatycznym - przyznał w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jacek Sasin.

Nowa wizja metropolii
google / www.konsultacjemetropolia.pl
Mapa po zmianach
www.konsultacjemetropolia.pl

MAPA METROPOLII WEDŁUG PROJEKTU ZE STYCZNIA:

Taki podział proponują politycy PiS
TVN24

ran/mś