Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Metro zwolni przez budowę kanalizacji

Warszawa

fot. Metro Warszawskie
fot
fot
fot. Metro Warszawskie
fot
fot
fot. Metro Warszawskie
fot
fot

Od czwartku, przez sześć dni pociągi metra będą zwalniać między stacjami Ratusz Arsenał i Świętokrzyska. - Zmiany mają związek z pracami przy przebudowie kanalizacji nad tunelem - wyjaśnia Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

Budowa stacji przesiadkowej, gdzie krzyżować się będą pierwsza i druga linia metra, poprzedzona musi być przebudową instalacji podziemnych. Właśnie rozpoczęła się najbardziej skpomplikowana część, czyli przebudowa kanalizacji.

- To potężny kanał o wysokości aż 2,40 m i szerokości 1,60 m, który przebudowywany jest na długości ok 50 metrów. Nowa lokalizacja kolektora została zaplanowana w taki sposób, by można było swobodnie budować stację przesiadkową Świętokrzyska – informuje rzecznik metra.

Jak dodaje, to jedna z największych przekładek w trakcie budowy.

Cięcie krwiobiegu miasta - czytaj więcej

Instalacja powstaje w wykopie o szerokości aż 4 m i na głębokości 7 metrów. Cała operacja wymaga dokładności i musi być prowadzona etapami. Część nowej magistrali musi być układana bezpośrednio nad tunelami I linii metra. To wymaga dodatkowych środów ostrożności.

- Ponieważ prace są prowadzone w bezpośredniej bliskości tuneli, muszą być zachowane wyśrubowane normy bezpieczeństwa, takie, jak w odniesieniu do innych budowli wzdłuż przyszłej II linii – wyjaśnia Malawko.

Zwolnią przed stacją

Na terenie budowy zainstalowane są specjalne urządzenia do monitorowania drgań i ewentualnych odchyleń konstrukcji. Wskazania tych urządzeń mierzona jest z dokładnością do 0,5mm.

Na odcinku 180 metrów między stacjami Świętokrzyska i Ratusz Arsenał, składy będą jeździć wolniej. Do 25 stycznia zwalniać będą te jadące w kierunku Kabat, a od 26 stycznia do 1 lutego pociągi jadące w przeciwną stronę.

par/roody