Metro zapowiada zakupy: przetarg na 35 pociągów

tvnwarszawa.plMetro chce kupić nowe pociągi

Nawet 35 nowych pociągów planuje zakupić warszawskie Metro. Mają obsłużyć rozbudowaną, drugą linię metra.

Jak informuje portal transport-publiczny.pl, Metro Warszawskie przygotowuje się do przetargu na zakup nowych pociągów.

- Mówimy o pokaźnym zakupie 30 - 35 pociągów - zapowiada Jerzy Lejk, prezes firmy.

Ogłoszenia przetargu można się spodziewać pod koniec roku.

Dla drugiej linii

Lejk tłumaczy, że zakupy związane są z planowaną rozbudową drugiej linii metra. W tej chwili firma jest gotowa obsłużyć otwarty już, centralny odcinek oraz dwa kolejne, które mają być budowane w systemie 3+3 (po trzy stacje z każdego krańca centralnego odcinka).

Ale przy takiej liczbie pociągów, jaką metro dysponuje obecnie, częstotliwość kursowania nie będzie zadowalająca. - Należy prognozować, że z chwilą uruchomienia nowych stacji wzrośnie liczba pasażerów, w związku z tym będziemy potrzebować więcej pociągów - dodaje Lejk.

Nie wskazuje na razie, jaki typ pociągu zostanie zakupiony.

W tej chwili tabor warszawskiego metra liczy 75 pociągów, w tym 35 składów inspiro, które obsługują centralny odcinek drugiej linii.

Dużo zapytań

Do 31 lipca miasto wydłużyło tymczasem termin składania ofert przez firmy chcące wybudować kolejne stacje II linii metra. Pierwotnie mijał 31 marca, ale wydłużono go na prośbę oferentów. Kolejnych sześć stacji ma powstać do 2019 r.

- Wpłynęły do nas wnioski wykonawców o przedłużenie tego terminu - powiedziała w ubiegłym tygodniu PAP rzeczniczka stołecznego metra Anna Bartoń.

Dodała, że w związku z przetargiem do Metra Warszawskiego napłynęło ponad 1300 pytań, na które spółka musi odpowiedzieć.

Przejechaliśmy II linią metra
Przejechaliśmy II linią metratvnwarszawa.pl

jb/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości