Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Metro z głosem Jasieńskiego. Ale nie całe

Najnowsze

ZTMW przyszłości na pierwszej linii metra będzie słychać tylko jeden głos

Głos Ksawerego Jasieńskiego będzie jedynym, jaki usłyszą pasażerowie w starych pociągach na pierwszej linii metra. W Inspiro nadal zapowiedzi będzie czytał Maciej Gudowski, głos drugiej linii metra. W przyszłości na pierwszej linii ma "czytać" wyłącznie Jasieński, ale wcześniej potrzebna jest zmiana oprogramowania w Inspiro.

Jeszcze w marcu media obiegła informacja, że w ramach ujednolicania komunikatów głosowych na pierwszej linii metra nie usłyszymy już Ksawerego Jasieńskiego. Te spekulacje nie potwierdziły się.

Wszystkie stacje na pierwszej linii metra wciąż będzie zapowiadał Ksawery Jasieński, jego głosem będą również wygłaszane wszystkie pozostałe komunikaty w języku polskim. Teraz część z nich - informacje o przesiadkach i komunikaty po angielsku - czytają Tomasz Knapik i Jakub Sito, w pociągach słychać też syntezator mowy, który informuje o kierunku wyjścia z wagonu.

– Na niektórych stacjach dochodziło do sytuacji, gdzie w pociągu słychać było cztery różne głosy. Chcemy to ujednolicić – informuje Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Częściowe ujednolicanie

Jednak to nie do końca się udało. Głos Jasieńskiego będzie słyszalny tylko w pociągach starego typu (rosyjskie serii 81 i Alstom Metropolis). W nowych pojazdach Inspiro wszystkie komunikaty będą nadal wygłaszane przez Macieja Gudowskiego - głos II linii podziemnej kolejki.

Rzecznik ZTM wyjaśnił, że wynika to z tego, że pociągi Inspiro kursują na obu liniach, a nie ma możliwości przełączania się między poszczególnymi "głosami". Zapewnia jednak, że jest to sytuacja przejściowa. – Pracujemy nad zmianą oprogramowania w Inspiro. Chcemy żeby na pierwszej linii wszystkie komunikaty po polsku czytał pan Jasieński – dodaje Krajnow.

Zmiany nie dotyczą drugiej linii metra, w której słychać głos Macieja Gudowskiego. Znany lektor została wybrany w ubiegłym roku przez warszawiaków w plebiscycie.

Tak w studiu TVN24 Maciej Gudowski zapowiadał pogodę:

jb/PAP/b

Źródło zdjęcia głównego: ZTM